Kultura i sztuka po 1989 roku

05.01.2019

Ruszył nabór do konkursu piosenki aktorskiej im. Jonasza Kofty

Ruszył nabór do konkursu piosenki aktorskiej im. Jonasza Kofty organizowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Na zwycięzców czekają nie tylko nagrody pieniężne, ale również statuetka Jonaszka, która swoją nazwę zawdzięcza artyście.

Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną w czasie Festiwalu OFF-Północna w kwietniu tego roku.

Reprezentująca Teatr Muzyczny Joanna Karpińska zwróciła uwagę, że konkurs jest propozycją dla młodych aktorów i wokalistów, którzy wiążą swoją przyszłość ze śpiewem.

Z kolei kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna i jednocześnie pomysłodawca konkursu Krzysztof Wawrzyniak przypomniał, że konkurs organizowany jest po raz drugi. W ub. roku napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całego kraju, a w drugim etapie zmierzyło się szesnastu wykonawców: wokalistów i grup wokalnych.

"Ogromne zainteresowanie ze strony uczestników i świetny poziom artystyczny zgłoszonych propozycji sprawiły, że chcemy rozwijać konkurs i nadać mu ogólnopolski rozmach" - wyjaśnił.

Podkreślił, że od tej edycji młodzi aktorzy i wokaliści powalczą nie tylko o nagrody pieniężne, ale również o statuetkę Jonaszka, ponieważ konkurs zyskał imię Jonasza Kofty. "Jego ponadczasowe teksty zachwycają kolejne pokolenia odbiorców i inspirują młodych wykonawców. Kto z nas nie zna piosenek +Pamiętajcie o ogrodach+, +Nie, nie możesz teraz odejść+, czy +Jej portret+" – mówił.

Jak informuje Karpińska, konkurs ma charakter ogólnopolski, a organizatorzy zapraszają do udziału aktorów i wokalistów w wieku od 19 do 30 lat. Na mailowe zgłoszenia jest czas do 31 marca 2019 r. Na adres jchs@teatr-muzyczny.lodz.pl oprócz formularzy pobranych ze strony www.offpolnocna.com, przesłać należy linki do wideo z nagraniem wykonania dwóch piosenek: dowolnie wybranej oraz utworu autorstwa patrona konkursu - Jonasza Kofty.

Zgłoszenia poddane zostaną wstępnej selekcji. Wybrana grupa uczestników przyjedzie do Łodzi, żeby zmierzyć się w drugim etapie, czyli wystąpić przed jurorami na scenie Teatru Muzycznego. Przewodzić będzie im reżyser spektakli muzycznych i śpiewający aktor Wojciech Kościelniak.

Trzech laureatów wystąpi 28 kwietnia przed finałowym spektaklem festiwalu OFF-Północna.

OFF-Północna to festiwal małych form wokalno-aktorskich. Na scenie kameralnej Muzycznego można zobaczyć zaproszone spektakle z różnych stron Polski. Ponadto w ramach festiwalu odbywa się konkurs piosenki aktorskiej - od tego roku to Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL