Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie) ogłosiło nabór prac do X edycji Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie profesjonalni artyści plastycy z polskim obywatelstwem, którzy ukończyli wyższą uczelnię artystyczną.
Prace należy przesyłać do lubaczowskiego muzeum do 22 maja. Konkurs rozstrzygnie na początku czerwca jury, w skład którego wejdą specjaliści w dziedzinie sztuki współczesnej.
Jak przypomniał dyrektor muzeum Tomasz Róg celem triennale, organizowanego nieprzerwanie od 1993 roku, jest przede wszystkim prezentacja i promocja polskiego rysunku współczesnego poprzez cykliczną prezentację twórczości artystów profesjonalnych. Triennale to także miejsce spotkań artystów i konfrontacji dokonań artystycznych w dziedzinie rysunku.
„Konkurs umożliwia śledzenie zjawisk, jakie zachodzą w polskiej sztuce współczesnej na przestrzeni ponad dwóch dekad, a jednocześnie staje się bazą do tworzenia kolekcji polskiego rysunku współczesnego, która wzbogacona jest o prace nagrodzone i wyróżnione w kolejnych edycjach konkursu. Dzięki cyklicznemu wzbogacaniu kolekcji o dzieła o wysokiej wartości artystycznej, tworzona kolekcja staje się zapisem przemian zachodzących w tej dziedzinie sztuki, tworząc równocześnie unikalny zbiór prac rysunkowych artystów przełomu XX i XXI wieku” - podkreślił dyrektor Róg.
Startujący w triennale artyści powalczą o Grand Prix w wysokości 15 tys. zł. Jury może nagrodzić też artystów przyznając 1, 2 i 3 miejsce, i przyznać nagrody w wysokości odpowiednio po 8, 6 i 4 tys. zł. Komisja może też przyznać wyróżnienia.
Uczestnicy konkursu mogą przesłać do trzech prac wykonanych od 2017 roku, na papierze, w dowolnej technice rysunkowej. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie muzeum w Lubaczowie.
We wrześniu w Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędzie się wystawa pokonkursowa, na której ogłoszone zostaną wyniki konkursu, a laureaci otrzymają nagrody. Później wystawa może być też pokazywana w innych galeriach, muzeach, w tym także za granicą.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się prace wszystkich artystów biorących w niej udział.
Później prace nagrodzone i wyróżnione trafią do kolekcji polskiego rysunku współczesnego w Muzeum Kresów w Lubaczowie, która jest jedną z ważniejszych pozycji w zbiorach placówki i reprezentuje najbardziej znaczące zjawiska w polskiej sztuce współczesnej ostatnich ponad 50 lat.
Jak podaje muzeum na swojej stronie, początki kolekcji rysunku współczesnego w lubaczowskim muzeum sięgają lat 60. XX w. W latach 80. podjęto próbę tworzenia kolekcji sztuki współczesnej wychodzącej poza ramy miejscowej tradycji. Zdecydowano się na organizację ogólnopolskiego konkursu rysunku w formie triennale, z którego prace nagrodzone i wyróżnione miały wzbogacać zbiory.
„Od samego początku celem konkursu było rejestrowanie współcześnie istniejących zjawisk artystycznych oraz umożliwienie prezentacji dorobku artystów w zakresie rysunku. Organizowanie konkursu co trzy lata miało i ma na celu prezentację kształtowania się nowych tendencji i zjawisk w sztuce” – czytamy na stronie muzeum.
Organizowane od 1993 roku triennale jest ogólnopolską imprezą cykliczną dla profesjonalnych artystów plastyków. Do chwili obecnej odbyło się dziewięć edycji przeglądów rysunku w latach 1993-2017. Wzięło w nich udział łącznie około dwóch tysięcy artystów, którzy zaprezentowali kolejnym komisjom konkursowym ponad 5 tysięcy prac reprezentujących współczesne rozumienie i poszukiwania w dziedzinie rysunku będącego podstawą każdej kreacji artystycznej. Każdej edycji triennale towarzyszy album zawierający m.in. noty artystów, których prace wybrano na wystawę, fotografie ich rysunków. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/