Pragniemy zaprezentować różne sposoby postrzegania sztuki tańca - tłumaczą kuratorki majowej odsłony projektu "Synestezje", odbywającego się w ramach programu "Scena Tańca Studio". Impreza trwać będzie do 23 maja.
Projekt realizowany jest przez "STUDIO teatrgalerię" i Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich twórców i zespoły działające na stałe w Polsce. Przez kilka dni każdego miesiąca Teatr Studio zamieni się w przestrzeń wydarzeń tanecznych.
"Cieszę się, że możemy wspierać ten projekt od 2015 r. Pamiętam rozmowy z organizatorami tej inicjatywy sprzed trzech lat, kiedy wyrażali niepokój, podkreślali, że taniec nie ma swojego miejsca w Warszawie, miejsca dla prezentacji swojej twórczości, miejsca dla samej pracy. Cieszę się, że ta sytuacja się zmienia" - powiedział Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Jak dodała Joanna Szymajda, z-ca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, "taniec jest żywotną materią, z której można stworzyć wspaniały program nawet przy niewielkim budżecie. To program o wymiarze krajowym; zaprosiliśmy do współpracy twórców z Wrocławia, Krakowa i Poznania. Sama zaskoczona jestem tym, jak wiele jeszcze jest w polskim tańcu do odkrycia. Wydawało się, że po tych wszystkich wydarzeniach, które miały miejsce w ramach programu, nie zostanie już nic więcej do pokazania. Okazało się, że świat tańca jest niezmiernie bogaty. W tym roku widzowie zobaczą premiery i spektakle do tej pory niepokazywane w Warszawie. To miejsce jest ważne także dlatego, że pozwala zidentyfikować się temu środowisku jako wspólnocie, która na co dzień rozproszona jest po całym kraju. Dzięki temu programowi twórcy mogą zapoznać się z pracami swoich kolegów" - podkreśliła.
W programie znalazły się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Dotychczas - od września 2015 r. - odbyło się 16 miesięcznych odsłon. Na scenach "STUDIO teatrugalerii" występowali m.in. Polski Teatr Tańca, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Rozbark, Leszek Bzdyl, Mikołaj Mikołajczyk, Paweł Sakowicz, Ramona Nagabczyńska, Iwona Olszowska i Marta Ziółek.
Kuratorami pierwszej edycji projektu, odbywającej się od maja do lipca 2017 r., są Katarzyna Bester i Karolina Wycisk; drugą odsłonę (sierpień - grudzień 2017 r.) przygotują Anna Królica i Adam Kamiński. Jak tłumaczyły kuratorki majowej edycji, tytułowe "Synestezje" są polem "indywidualnych i wspólnotowych doświadczeń, wielowymiarowych doznań i relacji". "Podczas majowej odsłony Sceny Tańca Studio pragniemy zaprezentować różne sposoby postrzegania tańca - w relacji z neuronauką, sztukami wizualnymi, poprzez wizualno-dźwiękowo-zapachowe instalacje, czy dialog interaktywnych systemów technologicznych z tańczącym ciałem" - zapowiedziały. "Zjawisko synestezji top proces naturalny dla każdego człowieka, jednak często nieuświadamiany, a nawet zapomniany. Chcemy go ożywić i zmaterializować poprzez taniec rozumiany jako fizyczne, emocjonalne i multisensoryczne doświadczenie. Taniec +staje się+ poprzez obraz, dźwięk czy zapach, poprzez współdziałanie wszystkich zmysłów" - podkreśliły. "W kolejnej edycji, czerwcowej, będziemy mówić o gadżetach, technologicznym doświadczaniu tańczącego ciała. W lipcu natomiast, o doświadczaniu poprzez dźwięk lub ciszę" - zapowiedziały.
Szczegółowy program majowej odsłony Sceny Tańca Studio dostępne są na stronie internetowej Teatru Studio pod adresem www.teatrstudio.pl (PAP)
pj/ pat/