Kultura i sztuka po 1989 roku

21.11.2017

Sejmowa komisja finansów przyjęła informację o budżecie MKiDN i KRRiT

W 2018 roku do dyspozycji ministra kultury będzie kwota 4, 299724 mld zł., co oznacza wzrost o 7, 6 proc. w stosunku do bieżącego roku - we wtorek sejmowa komisja Finansów Publicznych przyjęła informacje o budżetach MKiDN oraz KRRiT na 2018 rok.

Sejmowa komisja Finansów Publicznych przyjęła we wtorek informację sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu o wcześniej pozytywnie przez nią zaopiniowanym budżecie Ministerstwa Kultury i Środków Przekazu na przyszły rok. Poseł sprawozdawca Piotr Babinetz (PiS) przypomniał, że wydatki resortu kultury w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na kwotę 3,596228 mld zł. Zostanie też uruchomiona budżetowa rezerwa celowa na inwestycje kulturalne, co powiększy kwotę budżetu resortu kultury do 3,620184 mld zł.

"Co prawda jest to niewielki spadek budżetu resortu kultury w stosunku do bieżącego roku - o 0,7 proc., ale trzeba tutaj uwzględnić na przykład Fundusz Promocji Kultury, którego planowane na przyszły rok wydatki to 250,163 mln zł (więcej o 34 proc. niż w roku 2017), co wyrównuje ten niewielki spadek" - mówił Babinetz dodając, że zaplanowano też wzrost o 153,5 proc. w porównaniu do bieżącego roku wydatków ze środków UE w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego.

"Podczas prac na komisji kultury nad tym budżetem była dyskusja, czy środki na kulturę w 2018 roku będą mniejsze czy większe niż w tym roku. Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba powiedzieć, że środki, jakie będzie miał do dyspozycji w przyszłym roku minister kultury będą większe. Będzie to w sumie 4,299724 mld zł, co oznacza wzrost o 7, 6 proc. w stosunku do bieżącego roku" - dodał Babinetz.

Podczas prac nad przyszłorocznym budżetem MKiDN na komisji kultury zauważono też zmniejszenie o 5 mln zł funduszy na opiekę nad zabytkami. Jak powiedział Babinetz, zwiększają się jednak środki na ten cel z innych źródeł budżetowych i w sumie w przyszłym roku będzie na to aż 273 mln zł - największa jak dotąd suma wyasygnowana z budżetu na ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Komisja Finansów Publicznych przyjęła też we wtorek informację sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o budżecie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dochody KRRiT zaplanowano na 24,830 mln zł, a wydatki - na 27,900 mln zł. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

edytor: Paweł Tomczyk

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL