Kultura i sztuka 1945-1989

28.09.2017

Sejmowa Komisja Kultury chce ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert. Fot. PAP/CAF/M. Langda Zbigniew Herbert. Fot. PAP/CAF/M. Langda

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu podjęła w czwartek inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Komisja przyjęła do dalszych prac projekt uchwały autorstwa Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej.

28 lipca 2018 r. minie dwadzieścia lat od śmierci Zbigniewa Herberta, którego autor projektu uchwały określa jako "jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku".

"W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu" - napisał Tomasz Makowski w projekcie uchwały.

Wywiady, zagadnienia, multimedia

"W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.

Przestrzegał: +Naród, który traci pamięć, traci sumienie+. A zatem +Należy (...) zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie+. Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: +Bądź wierny Idź+" - podkreślił autor projektu uchwały.

Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie zdecydowała o przyjęciu tego projektu uchwały i skierowaniu go do dalszych prac na forum Sejmu. Posłem - reprezentantem komisji została jej przewodnicząca Elżbieta Kruk.

autorka: Agata Szwedowicz

edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL