Kultura i sztuka po 1989 roku

18.12.2015 aktualizacja 19.07.2016

Seong-Jin Cho w Krakowie zakończy europejską trasę koncertową

Koreańczyk Seong-Jin Cho, zwycięzca tegorocznego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, wystąpi w niedzielę w Filharmonii Krakowskiej. Będzie to ostatni w tym roku punkt na europejskiej trasie koncertowej artysty.

Pianista przyjedzie do Krakowa w sobotę, z Poznania, gdzie wcześniej planuje zagrać I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Jak poinformowała w piątek PAP Filharmonia Krakowska, po koncercie pod Wawelem Seong-Jin Cho poleci do Paryża, gdzie studiuje. Po nowym roku artysta planuje koncerty w Azji.

W stolicy Małopolski 21-latek wykona utwory Chopina, które prezentował w poszczególnych etapach konkursu – i tak na jego recital fortepianowy złożą się kompozycje: Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Sonata b-moll op. 35, Scherzo b-moll op. 31 oraz cykl 24 preludiów z opusu 28, którymi pianista zachwycił publiczność w trzecim etapie Konkursu Chopinowskiego.

„Niezwykle się cieszymy, że udało się nam zaprosić tego utalentowanego artystę do Krakowa. Nie było to łatwe. Wcześniejsze koncerty laureata były w kontrakcie Konkursu. My tego nie mieliśmy, więc zaprosiliśmy go. Wykorzystaliśmy jego jedyny wolny termin w ciągu najbliższych miesięcy. Radość tym większa, że u nas Seong-Jin Cho będzie miał recital" – powiedział PAP dyrektor Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza i dodał, że Filharmonia czyni starania, aby zorganizować koncerty pozostałych, zagranicznych laureatów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

Seong-Jin Cho urodził się w 1994 r w Seulu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Pierwszy koncert publiczny zagrał pięć lat później, mając 11 lat. Uczył się w wyższej szkole muzycznej pierwszego stopnia w Seulu. Obecnie studiuje w Konserwatorium Paryskim.

Pianista w latach 2004-2008 wygrał liczne krajowe konkursy pianistyczne. We września 2008 roku jako 14-latek zwyciężył VI Konkurs im. Chopina w Moskwie. Rok później wygrał VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu w Japonii, otrzymując również nagrodę za najlepsze wykonane utworu kompozytora japońskiego. W kolejnych latach Seong-Jin odniósł sukcesy na XIV Konkursie im. Czajkowskiego w Rosji oraz XIV Konkursie Pianistycznym im. Rubinsteina w Tel Awiwie.

Po wygranej Konkursu Chopinowskiego w Warszawie powiedział, że o wystartowaniu w Konkursie Chopinowskim marzył odkąd skończył 11 lat. "Od 10 roku życia pobierałem lekcje gry na fortepianie. Nie znałem wiele muzyki, prawie żadnych profesjonalnych pianistów. Oglądałem Konkurs Chopinowski, który w 2005 r. wygrał Rafał Blechacz, który stał się moim idolem, a występ w Konkursie stał się moim największym marzeniem" – przyznał.

Wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach, koncertował z orkiestrami światowego formatu m.in. Teatru Maryjskiego, z Filharmonią Praską i Monachijską, Berlińską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Radio France, Orkiestrą Symfoniczną Bazylei i orkiestrą filharmonii w Seulu. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL