Kultura i sztuka po 1989 roku

12.05.2017

Spektakl „Pogorzelisko” w ramach akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”

„Pogorzelisko” w reżyserii Cezarego Ibera to spektakl, który w sobotę wieczorem będzie można zobaczyć w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie za 5 zł. Rzeszowski teatr bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”.

Sekretarz literacki rzeszowskiego teatru Paulina Bieniek przypomniała, że celem inicjatywy, której pierwsza edycja odbyła się w 2015 r. w ramach obchodów 250 lat polskiego teatru publicznego, jest udowodnienie, „że teatr to miejsce egalitarne, bezpieczne, dostępne dla wszystkich i żywo reagujące na problemy dzisiejszego świata”.

„Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja +Bilet do teatru za 500 groszy+ to szansa i zachęta dla tych, którzy na co dzień z różnych powodów rzadko korzystają z oferty teatralnej. Obalamy złudne przekonanie o ekskluzywności i niedostępności teatru czy to finansowej, czy intelektualnej. Teatr daje się bardzo łatwo oswoić” – podkreśliła Bieniek.

W tegorocznym wydarzeniu bierze udział 97 teatrów z 38 miast.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentuje przedstawienie „Pogorzelisko” oparte na dramacie o tym samym tytule Wajdiego Mouawada - kanadyjskiego pisarza, aktora, reżysera, uhonorowanego Orderem Kanady.

Zdaniem Bieniek spektakl ten jest wyjątkowy, porażający, o którym nie da się zapomnieć, skłaniający do refleksji i zadumy „nad kondycją człowieka”.

Historia rozgrywa się wiele lat temu w Libanie. Bohaterami jest rodzeństwo bliźniąt, którym matka zostawiła w spadku tajemnicze listy i prośbę o odszukanie ojca i brata. Równolegle na scenie rozgrywa się opowieść o życiu ich matki.

„Najważniejsze w spektaklu są uczucia. Złożone, trudne, bolesne, ale i piękne. Te dobre i te złe. To nie jest teatr łatwych i powierzchownych emocji, to teatr, który przeszywa na wskroś, zapada w serce i pamięć, nie pozwala opuścić widowni z poczuciem spokoju. Ale mówi o tym, co w życiu najistotniejsze – o niezłomnej miłości” – mówiła o „Pogorzelisku” Bieniek.

Bilety na przedstawienie będą dostępne w kasie rzeszowskiego teatru w dniu spektaklu. Rezerwacje nie są prowadzone.

Ponadto spektakl ten będzie prezentowany 20 maja na IV Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Teatrze im. Wilhelma Horzycy w Toruniu. (PAP)

api/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL