Przedstawienie „Ptak Zielonopióry” w reż. Jarosława Kiliana otrzymało 5. Literacką Nagrodą im. Leopolda Staffa w kategorii wydarzenie roku. Honorowe wyróżnienie przyznane zostało reżyserowi - poinformowała w poniedziałek PAP specjalistka ds. pr Dominika Druch.
Uroczystość rozdania nagród odbyła się 20 października w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Druch przypomniała, że jest to "komedia inspirowana baśniami Itala Calvina, Carla Gozziego i Bolesława Leśmiana". Autorką scenografii i lalek jest Julia Skrzynecka, a za muzykę i aranżacje odpowiada Grzegorz Turnau.
"Baśń jest opowiadana przez pajace ucharakteryzowane na Pulcinellę - postać z komedii dell'arte. Te Pulcinelle, bo jest ich w spektaklu wiele, przedstawiają historię przy pomocy marionetek sycylijskich z opera dei pupi" – powiedział PAP Kilian. "Można powiedzieć, że to jest polska prapremiera, do której napisałem także teksty piosenek, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau" – dodał.
"Baśnie włoskie są ulubioną książką mojego dzieciństwa. +Czarownik o ciele bez duszy+, +Królewicz kanarkiem+, +Pierzasty potwór+, +Pietruszka+, a przede wszystkim +Ptak Zielonopióry+ - historie spisane przez Itala Calvina należały do tych, do których wciąż wracałem. Dziś, po wielu latach, ponownie sięgam po opowieść o ptaku zielonopiórym i realizuję ją w Teatrze Lalka" - pisał przed premierą reżyser spektaklu.
Przypomniał, że tę dawną ludową baśń przywołał w XVIII w. Carlo Gozzi, pisząc i realizując z komediantami dell'arte filozoficzne fiabi teatrali. "Jej motywy o poszukiwaniu cudownego ptaka znane są w kulturach innych narodów. Czerpał z nich także Bolesław Leśmian. Ptak jest historią o zdradzie, zawiści, miłości i poszukiwaniu szczęścia" - zapowiadał.
"Do współpracy zaprosiłem wypróbowanych przyjaciół i znakomitych artystów, przede wszystkim zespół aktorski Teatru Lalka oraz Grzegorza Turnaua, który skomponował muzykę będącą teatralnym wehikułem inscenizacji (...), Julię Skrzynecką, scenografkę, z którą realizowałem m.in. +Podróże Guliwera+, Rafała Budnika, który wyrzeźbił i skonstruował lalki inspirowane sycylijskim teatrem marionetek – Opera dei puppi, Aldonę Krasucką, wspaniałego pedagoga śpiewu i akompaniatora, Rafała Grządkę – mistrza akordeonu, Bartosza Blachurę – mistrza skrzypiec, Karolinę Gębską – reżysera świateł" - napisał Kilian.
Premiera przedstawienia odbyła się 11 kwietnia w stołecznym Teatrze Lalka.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/