Muzeum Okręgowe w Suwałkach zaprezentowało po konserwacji dziewięć obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz pięć innych dzieł malarzy ze środowiska monachijskiego XIX wieku.
„Alfred Wierusz-Kowalski jest dla naszego muzeum postacią najważniejszą. Mamy jedyną w Polsce tak dużą kolekcję jego obrazów” - powiedziała podczas prezentacji kustosz Eliza Ptaszyńska.
Pozostałe pięć obrazów, które zostały poddane renowacji to dzieła: Zygmunta Ajdukiewicza, Włodzimierza Łosia, Władysława Maleckiego, Franciszka Streitta i Zdzisława Suchodolskiego. Wszyscy artyści związani byli, tak jak Alfred Wierusz-Kowalski, z międzynarodowym środowiskiem artystycznym dziewiętnastowiecznego Monachium.
Ptaszyńska dodała, że obrazy konserwuje się raz na kilkadziesiąt lat, w zależności od tego w jakich warunkach są przechowywane. „Dużo zależy, od temperatury, wilgotności czy światła. Obraz tak jak każda materia reaguje na to wszystko” - powiedziała kustosz.
„To stare obrazy. Nie wiemy co się z nimi działo szczególnie w czasach wojennych. Płótna mogły być zdejmowane, wykrajane z ram, zwijane w rulony a czasem nawet składane jak kartki. To wszystko wpływa na kondycję obrazu” - wyjaśniła Ptaszyńska.
Konserwację obrazów wykonały Karina Sosnowska z Suwałk i Kornelia Kondracka z Poznania.
Sosnowska opowiedziała o pracy wykonanej w trakcie konserwacji. Najwięcej czasu zajęła jej renowacja portretu Jadwigi - żony Wierusza Kowalskiego - bo aż miesiąc. „Na obrazie było dużo zniszczeń, potrzebnych było dużo retuszy, pracowałam dziesięć godzin dziennie, by obraz wyglądał tak jak dziś się prezentuje” - powiedziała renowatorka.
Dodała, że pozostałe obrazy potrzebowały również wiele pracy nie tylko bezpośrednio na płótnach, ale także prostowania, sklejania i sztukowania ubytków.
Koszt renowacji wyniósł 72 tys. zł. 35 tys. zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, resztę sfinansował Urząd Miasta w Suwałkach.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. 2015 rok z okazji setnej rocznicy jego śmierci ogłoszono w Suwałkach Rokiem Wierusza-Kowalskiego. Powstał wówczas mural poświęcony artyście.
Muzeum posiada największą kolekcję dzieł malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty. Od kilku lat można oglądać tam też nową, stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu.(PAP)
autor: Jacek Buraczewski
edytor: Paweł Tomczyk
bur/ pat/