Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2017

Światowa prapremiera opery "Tango" - 8 grudnia w Warszawskiej Operze Kameralnej

Maciej Wojtyszko. 2011 r. PAP/G. Jakubowski Maciej Wojtyszko. 2011 r. PAP/G. Jakubowski

Światowa prapremiera opery "Tango", którą na podstawie sztuki Sławomira Mrożka skomponował Michał Dobrzyński, odbędzie się w Warszawskiej Operze Kameralnej 8 grudnia. Reżyserem spektaklu jest Maciej Wojtyszko. Orkiestrę WOK poprowadzi brazylijski dyrygent Jose Maria Florencio.

"To jest opera o tym, do czego doprowadza sytuacja, w której nie odnajdujemy sposobu na dialog" - powiedział w środę PAP kompozytor, twórca opery "Tango" według dramatu Sławomira Mrożka Sławomir Dobrzyński.

"Chciałem to bardzo unaocznić, pokazać to poprzez rysunek muzyczny poszczególnych postaci. W ekspresji instrumentacyjne chciałem wyrazić ich odrębność" - dodał.

W Warszawskiej Operze Kameralnej 8 grudnia odbędzie się światowa prapremiera opery "Tango" skomponowanej na podstawie sztuki Sławomira Mrożka.

"Sądzę, że pomysł, aby właśnie na bazie +Tanga+ stworzyć polską operę, zasługuje na uznanie. Oto mamy mądry, przewrotny utwór literacki i myśli zawarte w słowach, które wręcz podpowiadają dźwięki, proszą, aby je usłyszeć. Dźwięki organicznie związane z językiem polskim, z melodią zawartą w tekście. Michał Dobrzański usłyszał. My wszyscy – pozostali współtwórcy tego wydarzenia – staraliśmy się jak najrzetelniej odczytać intencje obu autorów i z zaskoczeniem odnajdowaliśmy w muzyce kolejne zabawne, oryginalne i równocześnie wierne przesłaniu Mrożka harmonie" - powiedział reżyser przedstawienia Maciej Wojtyszko.

Scenografię przedstawienia zaprojektowała Katarzyna Gabrat-Szymańska, a choreografię i ruch sceniczny opracował Jarosław Staniek. Autorką projektów kostiumów i stylizacji jest Wiganna Papina.

W przedstawieniu wystąpią soliści: Jan Jakub Monowid (Artur), Piotr Nowacki (Edek), Piotr Pieron (Eugeniusz), Anna Mikołajczyk (Eleonora), Marzanna Rudnicka (Eugenia), Tomasz Rak (Stomil), Aleksandra Żakiewicz (Ala).

Orkiestrę Warszawskiej Opery Kameralnej poprowadzi brazylijski dyrygent Jose Maria Florencio.

Kolejne przedstawienie - 9 grudnia br.

Michał Dobrzyński (ur. 24 listopada 1980 r. w Szczecinie) jest polskim kompozytorem. W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 r. – studia doktoranckie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował też we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrea Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich (z udziałem takich kompozytorów jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horatiu Radulescu, David Dramm, Fabian Panisello, Hugues Doufort).

Należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu "Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi" zrealizowanego w latach 2007-10 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jest laureatem konkursów kompozytorskich i wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przed dwoma laty skomponował dla WOK operę na podstawie "Operetki" Witolda Gombrowicza (prem. 9 kwietnia 2015 r.). Spektakl w reżyserii Jerzego Lacha zagrano dotąd 11 razy; zaproszono też na X Festiwal Oper Kameralnych "Armel" w Wiedniu (2 lipca br.). Była transmitowana na żywo oraz profesjonalnie zrealizowana w standardzie HD przez telewizję ARTE. Jest dostępna w streamingu internetowym na stronach TV ARTE (PL, DE, ENG, FR).

Utwory kompozytora znajdują się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL