W piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się premierowe wykonanie na żywo Oratorio Secondo Johanna Daniela Pucklitza w wykonaniu zespołów Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble oraz międzynarodowych solistów. Dzieło osiemnastowiecznego kompozytora, odnaleziono w zbiorach biblioteki, będzie można usłyszeć także w sobotę i niedzielę.
"Wydawałoby się, że pośród barokowych oratoriów i kantat nic nie może się równać kompozycjom Bacha lub Haendla, tymczasem dramatyczny, liryczny, wirtuozowski, bukoliczny zaskakujący i świeży wyrazowo utwór Pucklitza może śmiało iść w zawody z najlepszymi kompozycjami swojej epoki" - mówił, cytowany w komunikacie, dyrygent i kierownik artystyczny Andrzej Szadejko.
Oratorio Secondo Johanna Daniela Pucklitza zostało odkryte w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej. W 2021 roku dzieło gdańskiego osiemnastowiecznego kompozytora nagrał gdański zespół Goldberg Baroque Ensemble i wydał w niemieckiej wytwórni MDG w audiofilskim formacie SACD.
Nagranie - jak tłumaczył w komunikacie Szadejko - wzbudza wielkie pozytywne emocje na całym świecie. "Zarówno co do wykonania jak i samego dzieła, i zostało uznane +pod każdym względem znaczącym odkryciem, wzbogacającym w najbardziej barwny sposób mozaikę osiemnastowiecznej muzyki+" - tłumaczył.
Wyjaśnił, że płyta była czterokrotnie nominowana do jednej z najważniejszych europejskich nagród muzycznych OPUS KLASSIK 2022 w kategoriach: Najlepsi Soliści, Najlepszy Zespół, Najlepsza Światowa Premiera, Najlepsze Innowacyjne Opracowanie Dźwięku i otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Światowa Premiera.
Kierownik artystyczny zapowiedział, że wielkoobsadowe dwugodzinne dzieło zabrzmi 3 razy - w piątek, sobotę i niedzielę z gwiazdorską obsadą solistów, w gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
"Tematyka utworu jest szczególnie związana z obrazem Hansa Memlinga - Sądem Ostatecznym – do którego również nawiążemy w trakcie wydarzenia" - wskazywał.
Jak zapewnił, po raz pierwszy w Teatrze Szekspirowskim zostanie zaprezentowany koncert oratoryjny w wykonaniu orkiestry grającej na dawnych instrumentach, chóru i solistów bez nagłośnienia. "Całość będzie artystycznym wyrazem jubileuszu 15-lecia działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble, który powstał dla dokumentowania i promowania polskiego dziedzictwa muzycznego" - tłumaczył w komunikacie.
Dzieło osiemnastowiecznego kompozytora wykonają gdańskie zespoły: Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble oraz międzynarodowi soliści: Sidonie Gudrun Otto – sopran, Elviry Bill – alt (debiut), Georga Poplutza – tenor, Thilo Dahlmanna – bas pod artystycznym kierunkiem Andrzeja Szadejki w ramach obchodów 15-lecia działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble.
"Niezwykłe harmonie, różnobarwna obsada instrumentalna obejmująca również takie instrumenty jak Harfa Dawida, harfa szklana czy Cimbelstern oraz wspaniała narracja anonimowego tekstu gdańskiego poety tworzą ekscytujące dzieło, zapierające dech w piersiach i wciągające swoją głęboką wymową publiczność" - powiedział dyrygent i kierownik artystyczny.
Premierę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Orlen dla Pomorza.
Bilety w cenie od 59 do 109 zł są do nabycia na stronie internetowej www.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/