Kultura i sztuka po 1989 roku

20.09.2018

Szczecin: koncert „Bohemian Rhapsody” na otwarcie sezonu Baltic Neopolis Orchestra

Koncert „Bohemian Rhapsody” w auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Koncert „Bohemian Rhapsody” w auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

Koncertem „Bohemian Rhapsody” rozpocznie nowy sezon artystyczny szczecińska Baltic Neopolis Orchestra w ramach cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. Muzyka czeskich kompozytorów zabrzmi w sobotę w auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowy sezon muzycy Baltic Neopolis Orchestra rozpoczną wraz z Janem Mrackiem, koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Czeskiej. Wykonana zostanie Suita na orkiestrę smyczkową Leosa Janacka i Serenada op. 6 Josefa Suka.

"Idea była taka, aby czeską muzykę wykonali polscy muzycy, co – jak sądzę – jest bardzo dobrym połączeniem. (…) Zaczęliśmy próby wczoraj wieczorem i jestem przekonany, że rezultat będzie świetny" – powiedział w czwartek dziennikarzom Jan Mracek.

Poza utworami czeskich kompozytorów publiczność usłyszy też Rondo A-dur Franza Schuberta i Melodie cygańskie Pabla Sarasate. Muzycy zapowiadają także prawykonanie utworu "Podobieństwo jest niesamowite", łączącego muzykę klasyczną i jazzową.

"Postanowiłem podejść do tego trochę nieortodoksyjnie i napisać utwór, który traktowałby orkiestrę smyczkową w pewien sposób jako zespół jazzowy" – wyjaśnił kompozytor Radosław Wośko.

"Jest bardzo dużo rytmu, są partie ostinatowe, które sprawiają, że muzyka ma bardziej rytmiczny charakter" – tłumaczył Wośko. Dodał, że starał się oddać w kompozycji "charakter różnych elementów jazzu": będzie można usłyszeć zarówno część przypominającą klasyczny utwór jazzowy, jak i elementy, które wykorzystują cechy "charakterystyczne dla instrumentów smyczkowych". Orkiestra Baltic Neopolis planuje w tym roku kolejne dwa koncerty: 6 października artyści zagrają z altowiolistą i śpiewakiem alikwotowym, Garethem Lubbe, a 28 października BNO wyłącznie w żeńskim składzie wykona koncert pod kierownictwem fińskiej skrzypaczki, Kreety Julii Heikkila.

Orkiestra kameralna Baltic Neopolis została założona w 2008 roku założona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador. Muzycy uczestniczyli w wielu festiwalach, m.in. w Śląskim Lecie Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Harmonia Moraviae, występowali też w salach koncertowych Europy i Azji. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów.

Baltic Neopolis Orchestra w 2014 r. otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności, a w 2015 r. Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna.

Koncert „Bohemian Rhapsody” odbędzie się w sobotę w auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie o godz. 19.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL