
Proszę przyjąć najserdeczniejsze powinszowania, a także słowa najwyższego uznania dla dorobku twórczego, istotnie wzbogacającego kulturę polską – napisał wicepremier, szef MKiDN prof. Piotr Gliński w liście do Leszka Wisłockiego w 90. rocznicę urodzin kompozytora.
"Odbiorcy muzycznego świata sztuki zawdzięczają Panu ponad 130 kompozycji różnych gatunków, od pieśni solowych i dzieł chóralnych poprzez oprawę spektakli teatralnych, utwory orkiestrowe i kameralne" – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego w liście przytoczonym w środę na stronie resortu.
Prof. Gliński zaznaczył, że droga artystyczna jubilata, od początku związana z Górnym i Dolnym Śląskiem, wiodła nie tylko poza ten region, ale też za granice kraju dzięki muzycznym podróżom, konkursom i udziałowi w międzynarodowych festiwalach.
"Pański niezwykły talent objawiał się w szerokim spektrum twórczości, wzbudzając aplauz publiczności w salach koncertowych Niemiec, Francji, Anglii, Włoch, Czech, Litwy, Ukrainy i Słowacji. Kunszt rzemiosła kompozytorskiego, zakorzenienie w tradycji i dbałość o perfekcyjną formę zachwycają w utworach bogatych w rodzime wątki, by wymienić choćby +W stylu polskim+ sonatę na kontrabas, +Żywe rzeźby Mistrza Andrzeja+ symfonię-balet, +Introdukcję i rondo góralskie+ na altówkę i orkiestrę, +Pieśń sprawiedliwości+ do słów Andrzeja Bartyńskiego czy +Medytację Podhalańską+ na organy" – zauważył minister.
Podkreślił również, że dzięki wieloletniej pracy pedagogicznej we wrocławskich szkołach muzycznych średniego i wyższego stopnia, a także pełnieniu ważnych funkcji uczelnianych w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Leszek Wisłocki miał ogromny wpływ na ukształtowanie twórczego warsztatu oraz muzycznego gustu wielu kolejnych pokoleń adeptów sztuki.
"Nie do przecenienia jest również Pańskie społeczne zaangażowanie i praca na rzecz środowiska artystycznego w Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS czy Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego. Wobec Pańskich osiągnięć oraz różnorodnej twórczości dobitnie wybrzmiewają słowa poety Heinricha Heinego: Tam, gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka" – dodał prof. Gliński.
Kompozytor, pianista i dyrygent Leszek Wisłocki urodził się 15 grudnia 1931 r. w Chorzowie. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Uzyskał dyplom Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu oraz dyplom w zakresie kompozycji. Wykształcenie muzyczne uzupełnił studiami dyrygentury. Jak wskazano na stronie resortu, w programie koncertu dyplomowego dyrygował m.in. własnym "Nokturnem" na orkiestrę symfoniczną.
Jako pedagog był związany z Państwową Szkołą Muzyczną II stopnia, a później Wyższą Szkołą Muzyczną we Wrocławiu, gdzie prowadził klasę kompozycji. Pracując od 1990 r. na stanowisku profesora, pełnił także funkcje uczelniane - dziekana, prodziekana, kierownika katedry. Wykładał ponadto w Wyższych Szkołach Pedagogicznych Zielonej Góry i Kielc.
Wisłocki jest autorem ponad 130 kompozycji, w tym utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych, a także muzyki do spektakli teatralnych. Ważne miejsce w twórczości kompozytora zajmują utwory dedykowane papieżowi św. Janowi Pawłowi II.
Odnosił sukcesy w konkursach kompozytorskich organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr (II nagroda za pieśń „Obraz w słońcu”, III nagroda za „Fantazję Lubuską”, wyróżnienie za „Cztery żartobliwe miniatury”), Lubuskie Towarzystwo Muzyczne (III nagroda za „Pieśń dla Ziemi Lubuskiej”) oraz przez Wrocławski oddział ZKP (III nagroda za „Introdukcję i rondo góralskie”). Zasiadał również w jury konkursów kompozytorskich, fortepianowych i muzyki kameralnej.
Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Przez wiele lat był wiceprezesem i prezesem Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego. Uhonorowany m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. (PAP)
akn/ aszw/