Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2020

Sześć filmów ze wsparciem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Trzy filmy fabularne, dwa dokumentalne i jeden animowany otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wyniki czwartego regionalnego konkursu filmowego ogłoszono we wtorek podczas konferencji w Olsztynie.

Jak poinformował podczas konferencji w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński, dwie spośród zwycięskich produkcji to debiuty. Łączne dofinansowanie w tym konkursie wyniosło 700 tys. zł.

W kategorii filmów fabularnych wybrano "Kryptonim przypadek" w reż. Macieja Dutkiewicza, krótkometrażową "Drogę" w reż. Edyty Wróblewskiej (debiut) oraz "Tarapaty 2" w reż. Marty Karwowskiej. Wsparcie otrzymają też dwa filmy dokumentalne - "Dom Polski w Olsztynie" w reż. Sławomira Malinowskiego i "Spuścizna" w reż. Adama Błaszczoka (debiut), a także film animowany "Biskupia Warmia" w reż. Andrzeja Wojnacha.

Jak powiedział Osiński komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność gatunkową i tematyczną zgłoszonych obrazów.

Przy wyborze filmów brano pod uwagę ocenę merytoryczną ekspertów, ale także m.in. etap produkcji filmu, liczbę dni zdjęciowych planowanych na Warmii i Mazurach oraz dotychczasowy dorobek producenta i reżysera.

Celem corocznego konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim. Wsparcie otrzymują najlepsze filmy, które mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku regionu.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin ocenił, że powołanie przed trzema laty regionalnego Funduszu Filmowego było trafną decyzją, na której region zyskał promocyjnie. Jak mówił, w tym czasie na wsparcie produkcji filmowych przeznaczono z budżetu województwa 2,4 mln zł. Dofinansowania uzyskało łącznie sześć filmów fabularnych, 10 dokumentów i dwie animacje.

Brzezin przypomniał, że już pierwsza konkurs okazał się sukcesem, ponieważ dofinansowanie zyskał obraz fabularny "Cicha Noc" w reż. Piotra Domalewskiego, który potem zdobył Złote Lwy na na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wiele innych nagród.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym z 11 regionalnych funduszy w kraju. Na jego stronie internetowej - jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej - uruchomiono niedawno "bazę lokacji filmowych", czyli spis miejsc w województwie, które mogą być atrakcyjne dla producentów filmów. Jest tam obecnie 200 lokacji ze zdjęciami i opisem, posegregowanych według kategorii, np. miasto, wieś, krajobraz, obiekty świeckie, sakralne itp.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL