Kultura i sztuka po 1989 roku

23.09.2018

Teatr Wielki w Łodzi na festiwalu światła o historii emancypacji Polek

Festiwal światła- Light. Move. Festival 2018 Festiwal światła- Light. Move. Festival 2018

Budynek Teatru Wielkiego w Łodzi zamieni się w miejsce projekcji, a plac Dąbrowskiego w scenę multimedialnego widowiska podczas rozpoczynającego się w piątek największego festiwalu światła w Polsce - Light. Move. Festival. Będzie można zobaczyć tu historię emancypacji Polek.

Plenerowy występ artystów największej łódzkiej sceny ma być kolejną atrakcją łódzkiego festiwalu, który co roku przyciąga do miasta setki tysięcy gości.

W tym roku na pl. Dąbrowskiego, przy którym mieści się Teatr Wielki oprócz pokazów mappingu, których tematem ma być stulecie nadania praw wyborczych kobietom, zaplanowano również multimedialne widowisko przygotowane przez zespół artystyczny łódzkiej opery. Goście festiwalu będą mogli m.in. wysłuchać najpiękniejszych arii, a także hitów muzyki rozrywkowej w wykonaniu sopranistki Doroty Wójcik i mezzosopranistki Agnieszki Makówki. Towarzyszyć będzie im chór i balet TWŁ oraz Marcin Werner przy fortepianie.

Widowisko w reżyserii Barbary Szewczyk ma opowiedzieć historię emancypacji Polek przez pryzmat zmian w modzie. Zgromadzeni na placu widzowie obejrzą m.in. wyjątkowy pokaz mody, podczas którego tancerze zaprezentują stroje z przełomu XIX i XX w.

Dodatkowo, z okazji Light. Move. Festival. Teatr Wielki w sobotę i niedzielę zaplanował na swojej scenie specjalne pokazy operowej adaptacji "Tramwaju zwanego pożądaniem". Opera Andre Previna w reżyserii Macieja Prusa i pod muzycznym kierownictwem Tadeusza Kozłowskiego, która swoją prapremierę miała w kwietniu, została uznana w konkursie łódzkich recenzentów "Złote Maski" za najlepsze przedstawienie sezonu.

W partii Blanche Dubois wystąpi primadonna Joanna Woś (sobota) oraz debiutująca na łódzkiej scenie Anna Wierzbicka (niedziela). W rolę Stanleya Kowalskiego wcieli się Szymon Komasa, zaliczany do najwybitniejszych głosów młodego pokolenia. Jego żonę zagrają Aleksandra Wiwała oraz Patrycja Krzeszowska, która w niedzielę wystąpi w tej partii po raz pierwszy. Z kolei w roli Mitcha, przyjaciela Stanleya i kochanka Blanche widzowie zobaczą Tomasza Piluchowskiego. Za pulpitem dyrygenckim staną maestro Tadeusz Kozłowski (sobota) oraz Marta Kosielska (niedziela).

Oba spektakle rozpoczną się wcześniej niż zwykle - o godz. 17, co ma umożliwić wychodzącym z opery uczestniczenie w pokazach mappingu, wyświetlanych co pół godziny i urozmaiconych atrakcjami przygotowanymi przez artystów teatru.

Tegoroczny festiwal, który potrwa od piątku do niedzieli, swoją tematyką nawiązywać będzie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Według organizatorów, program artystyczny skupiać ma się na wspomnieniach, melodiach, słowach i obrazach tworzących historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Różnego rodzaju wydarzenia – m.in. wielkoformatowe projekcje audiowizualne, mappingi 3D, iluminacje budynków, instalacje świetlne i koncerty – zaplanowano w kilkunastu miejscach centrum Łodzi.

Light.Move.Festival jest największym festiwalem światła w Polsce i jednym z największych w Europie. W ubiegłym roku, gdy motywem przewodnim wydarzenia była awangarda, uczestniczyło w nim prawie 700 tys. osób. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL