Kultura i sztuka po 1989 roku

17.01.2019

Teatr Zagłębia tworzy klasy partnerskie i Klub Teatralny

Klasy partnerskie tworzy wspólnie z dwoma liceami Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Wśród tegorocznych nowości jest też Klub Teatralny z sekcjami dziennikarską i aktorską.

Jak poinformowała w czwartek placówka, nowe cykle projektów z obszaru pedagogiki teatru są adresowane do różnych środowisk - dzieci, młodzieży i dorosłych, a także do szkół i środowisk pedagogów, instruktorów i animatorów kultury.

Pedagogika teatru jest obszarem pomiędzy pedagogiką a teatrem i wyrasta z przekonania, że teatr jest miejscem wspólnego poznawania i doświadczania świata. Jej zadaniem jest m. in. tworzenie relacji, w której widz staje się uczestnikiem i partnerem.

"Pedagogika teatru jest przede wszystkim wiarą, że w teatrze chodzi o coś więcej niż tylko o oglądanie spektakli. Jest sposobem na stwarzanie przestrzeni sprzyjającej swobodnej rozmowie, w której każdy głos jest ważny i nie podlega ocenie. Na poziomie praktycznym to m. in. obudowywanie spektakli szeregiem działań okołoteatralnych, organizowanie rozmaitych warsztatów, udostępnianie przestrzeni teatru widzom, a więc przede wszystkim reagowanie na potrzeby publiczności" – powiedziała w czwartek pedagożka teatru w Teatrze Zagłębia Agata Kędzia.

Jak podkreśliła, Klub Teatralny powstał właśnie po to, by stworzyć widzom przestrzeń do swobodnej wymiany myśli i wspólnego działania. W jego ramach będą działać dwie sekcje: dziennikarska i aktorska.

Uczestnicy tej pierwszej w prowadzonej przez siebie gazecie teatralnej będą komentować bieżące życie teatru – obserwować próby, pisać recenzje spektakli oraz przeprowadzać wywiady z twórcami. Uczestnicy sekcji aktorskiej będą mogli spróbować swoich sił na scenie i doskonalić warsztat pod okiem aktorów Teatru Zagłębia. Zajęcia będą odbywały się od marca do czerwca, a cykl zakończy pokaz powarsztatowy. Pierwsze otwarte spotkanie Klubu Teatralnego dla wszystkich chętnych zaplanowane jest na 18 lutego.

Klasy partnerskie to z kolei program współpracy między szkołą a teatrem, który zakłada uatrakcyjnienie i poprawę efektywności kształcenia humanistycznego poprzez rozwijanie twórczej aktywności, wrażliwości estetycznej i włączanie uczniów w życie artystyczne Teatru Zagłębia.

Współpraca obejmuje tworzenie różnych form edukacji, pozyskiwanie środków zewnętrznych na projekty edukacyjne i artystyczne. Do tej pory Teatr Zagłębia nawiązał współpracę partnerską z IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu, pod koniec stycznia zostanie zawarte porozumienie z IV Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu.

Wśród zaplanowanych na ten rok działań w obszaru pedagogiki teatru w Teatrze Zagłębia są też m.in. warsztaty teatralne dla najmłodszych, adresowane do dzieci do lat 3. To warsztaty sensoryczne, podczas których prowadzący, dzieci i opiekunowie wspólnie podejmą podstawowe wyzwania okresu niemowlęcego – pobudzanie zmysłów, ruchu, mowy. Warsztat odbędzie się 16 marca w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu.

Kolejne warsztaty sensoryczne zaplanowane są na kwiecień i maj i będą przygotowaniem do premiery spektaklu dla najmłodszej publiczności, która odbędzie się w czerwcu.

W ferie zimowe natomiast dzieci w wieku 10+ w dniach 12-14 lutego mogą wziąć udział w warsztatach muzycznych i odkryć nieznane sobie wcześniej muzyczne przestrzenie. Warsztaty będą zakończone wspólnym koncertem i jednocześnie będą przygotowywały uczestników do wspólnego obejrzenia przedstawienia "Wróg – instrukcja obsługi". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL