Klasy partnerskie tworzy wspólnie z dwoma liceami Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Wśród tegorocznych nowości jest też Klub Teatralny z sekcjami dziennikarską i aktorską.
Jak poinformowała w czwartek placówka, nowe cykle projektów z obszaru pedagogiki teatru są adresowane do różnych środowisk - dzieci, młodzieży i dorosłych, a także do szkół i środowisk pedagogów, instruktorów i animatorów kultury.
Pedagogika teatru jest obszarem pomiędzy pedagogiką a teatrem i wyrasta z przekonania, że teatr jest miejscem wspólnego poznawania i doświadczania świata. Jej zadaniem jest m. in. tworzenie relacji, w której widz staje się uczestnikiem i partnerem.
"Pedagogika teatru jest przede wszystkim wiarą, że w teatrze chodzi o coś więcej niż tylko o oglądanie spektakli. Jest sposobem na stwarzanie przestrzeni sprzyjającej swobodnej rozmowie, w której każdy głos jest ważny i nie podlega ocenie. Na poziomie praktycznym to m. in. obudowywanie spektakli szeregiem działań okołoteatralnych, organizowanie rozmaitych warsztatów, udostępnianie przestrzeni teatru widzom, a więc przede wszystkim reagowanie na potrzeby publiczności" – powiedziała w czwartek pedagożka teatru w Teatrze Zagłębia Agata Kędzia.
Jak podkreśliła, Klub Teatralny powstał właśnie po to, by stworzyć widzom przestrzeń do swobodnej wymiany myśli i wspólnego działania. W jego ramach będą działać dwie sekcje: dziennikarska i aktorska.
Uczestnicy tej pierwszej w prowadzonej przez siebie gazecie teatralnej będą komentować bieżące życie teatru – obserwować próby, pisać recenzje spektakli oraz przeprowadzać wywiady z twórcami. Uczestnicy sekcji aktorskiej będą mogli spróbować swoich sił na scenie i doskonalić warsztat pod okiem aktorów Teatru Zagłębia. Zajęcia będą odbywały się od marca do czerwca, a cykl zakończy pokaz powarsztatowy. Pierwsze otwarte spotkanie Klubu Teatralnego dla wszystkich chętnych zaplanowane jest na 18 lutego.
Klasy partnerskie to z kolei program współpracy między szkołą a teatrem, który zakłada uatrakcyjnienie i poprawę efektywności kształcenia humanistycznego poprzez rozwijanie twórczej aktywności, wrażliwości estetycznej i włączanie uczniów w życie artystyczne Teatru Zagłębia.
Współpraca obejmuje tworzenie różnych form edukacji, pozyskiwanie środków zewnętrznych na projekty edukacyjne i artystyczne. Do tej pory Teatr Zagłębia nawiązał współpracę partnerską z IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu, pod koniec stycznia zostanie zawarte porozumienie z IV Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu.
Wśród zaplanowanych na ten rok działań w obszaru pedagogiki teatru w Teatrze Zagłębia są też m.in. warsztaty teatralne dla najmłodszych, adresowane do dzieci do lat 3. To warsztaty sensoryczne, podczas których prowadzący, dzieci i opiekunowie wspólnie podejmą podstawowe wyzwania okresu niemowlęcego – pobudzanie zmysłów, ruchu, mowy. Warsztat odbędzie się 16 marca w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu.
Kolejne warsztaty sensoryczne zaplanowane są na kwiecień i maj i będą przygotowaniem do premiery spektaklu dla najmłodszej publiczności, która odbędzie się w czerwcu.
W ferie zimowe natomiast dzieci w wieku 10+ w dniach 12-14 lutego mogą wziąć udział w warsztatach muzycznych i odkryć nieznane sobie wcześniej muzyczne przestrzenie. Warsztaty będą zakończone wspólnym koncertem i jednocześnie będą przygotowywały uczestników do wspólnego obejrzenia przedstawienia "Wróg – instrukcja obsługi". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ itm/