Kultura i sztuka po 1989 roku

24.04.2018

TVP poszerzyło swoją ofertę VOD - dostępne m.in. programy i filmy BBC

Dzięki rozbudowie internetowej oferty wideo na żądanie (VOD TVP) widzowie uzyskają dostęp do treści premium, m.in. materiałów produkowanych przez BBC - poinformował we wtorek członek zarządu TVP Maciej Stanecki. Dodał, że dostęp do platformy dla płatników abonamentu RTV jest bezpłatny.

"Uruchamiamy Strefę ABO (Strefe Abonenta), żeby skupić widzów w jednym miejscu i w jednym serwisie. Dzięki temu możemy pokazywać wielkie katalogi programów. Katalog TVP VOD został rozbudowany o treści premium produkowane lub dystrybuowane przez BBC Studios, ale też o inne produkcje polskie i zagraniczne. BBC nie ofertował do tej pory tak szeroko takiej oferty. W dalszej kolejności planujemy poszerzyć ofertę o produkcje hiszpańskie i francuskie" - powiedział Stanecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, działająca od 2012 r. usługa VOD TVP jest w tej chwili najczęściej oglądanym serwisem internetowym na żądanie w Polsce. "W marcu serwis zanotował ponad 3,2 mln realnych użytkowników i 48,6 mln odsłon. Mamy seriale, filmy, ale i serwisy sportowe, a zwłaszcza transmisje sportowe. I mamy ich rekordowo dużo. Spodziewamy się dwukrotnego zwiększenia liczby jednoczesnych transmisji w czasie Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Dzięki strefie ABO budujemy też silniejszą więź z widzami. Dostęp do niej mają nie tylko płacący abonament, ale również osoby z niego zwolnione, na przykład osoby starsze i niepełnosprawne. To pozwala im oglądać wszystkie treści za darmo. Pozostali widzowie VOD mają dostęp do Strefy ABO za niewielką opłatą – podkreślił członek zarządu TVP.

Dostęp do strefy ABO w TVP VOD dla płatników abonamentu RTV i osób ustawowo zwolnionych z jego płacenia nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Bezpłatny dostęp do treści można uzyskać, aktywując konto TVP (na stronach: tvp.pl lub vod.tvp.pl) numerem identyfikacyjnym abonenta. Pozostali widzowie mogą skorzystać z oferty przez 14 dni bez opłat.

Jak poinformowano, dzięki porozumieniu z BBC Studios użytkownicy będą mieli dostęp do 700 godzin różnych gatunkowo materiałów, m.in. seriali obyczajowych i komediowych, filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym dokumentów muzycznych oraz dokumentalnych serii przyrodniczych. W pierwszej odsłonie serwisu pojawiło się 150 godzin filmów i seriali. Nowe tytuły będą publikowane co kwartał. Strefa ABO będzie wzbogacana o kilkadziesiąt pozycji miesięcznie. Najlepsze filmy, seriale i programy można już oglądać w jakości HD, z napisami. Wszystkie materiały wideo dostępne są również w aplikacjach TVP VOD.

Poza nowościami z katalogu BBC Studios w strefie ABO można oglądać kilkadziesiąt produkcji z całego świata, m.in.: prapremiery kilkunastu emitowanych seriali TVP, pełne sezony seriali zagranicznych, polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne oraz animowane.

Stanecki pytany przez dziennikarzy o szczegóły umowy z BBC zaznaczył, że została ona zawarta na okres trzech lat a jej warunki są stałe, bez względu na to w jakim stopniu materiały te będą wykorzystywane przez subskrybentów. "To wyjątkowo dobra oferta. Korzystamy z katalogu BBC od dziesięcioleci, jednak to są zupełnie inne materiały dedykowane do publikacji w internecie. (...) Jesteśmy atrakcyjnym partnerem. To BBC chciało zawrzeć z nami umowę i inni partnerzy również chcą pokazywać swoje treści w formule VOD" - podkreślił.

Dopytywany o przyszłość platformy w kontekście możliwości zniesienia abonamentu i wprowadzenia rządowej dotacji powiedział, że TVP jest przygotowana na "wszelkie zmiany". "Jest to czwarte w tym sezonie politycznym podejście do uregulowania czy ustabilizowania przychodów TVP. Będziemy reagowali w miarę rozwoju wydarzeń" - dodał.(PAP)

autor: Marek Sławiński

masl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL