Kultura i sztuka po 1989 roku

18.12.2017

"Twarz" - nowy film Małgorzaty Szumowskiej powalczy o Złotego Niedźwiedzia

Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/M. Obara Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/M. Obara

„Twarz”, nowy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, weźmie udział w Konkursie Głównym 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - poinformował w poniedziałek Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal rozpocznie się 15 lutego 2018 roku.

W konkursie głównym zostanie pokazana także rosyjsko-polsko-serbska koprodukcja "Dovaltov" Alexeya Germana. Oba filmy były współfinansowane przez PISF. Pokaz na festiwalu będzie ich światową premierą.

Najnowszy film Szumowskiej to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

Odtwórcą głównej roli w filmie jest Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów”, „Amok”). W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik, nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie „Baby Bump”, oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie laureatka prestiżowych nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Shillera.

Za zdjęcia i montaż odpowiadają Michał Englert i Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy („Wołyń”, „W imię…”, „Róża), kostiumy Katarzyny Lewińskiej („Body/Ciało”, „Córki Dancingu”, „Disco Polo”) i Julii Jarży („Body/Ciało”, „W imię…”, „33 sceny z życia”), zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego („Maria Skłodowska-Curie”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”). W filmie wykorzystane zostaną utwory zespołu Metallica.

Szumowska ma już na swoim koncie nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia, którą otrzymała w 2015 roku za najlepszą reżyserię „Body/Ciało” oraz wyróżnienie dla swojego wcześniejszego obrazu „W imię…”. 

Laureaci 68. Berlinale zostaną ogłoszeni 24 lutego 2018 roku.(PAP)

itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL