
W katowickim Spodku odbędzie się jubileuszowa gala z okazji 80-lecia Filharmonii Śląskiej. Kulminacją wieczoru będzie wykonanie VIII Symfonii Es-dur Gustava Mahlera przez ponad tysiąc artystów. Po raz pierwszy w Polsce "Symfonia tysiąca" zabrzmi w tak dużej obsadzie.
Wydarzenie zaplanowano na 24 maja. Podczas koncertu wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, soliści oraz połączone chóry – w tym Chór Filharmonii, Chór Chłopięcy oraz chóry amatorskie i szkolne z całego województwa. Łącznie udział weźmie niemal 1100 artystów.
"W Polsce ten utwór w takim układzie nie był nigdy wykonywany. Owszem, były wykonania w 300, w 400 osób" - powiedział podczas konferencji prasowej kierownik artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej Yaroslav Shemet.
Próby częściowe trwają od miesięcy, a wszyscy wykonawcy po raz pierwszy spotkają się dzień przed koncertem.
"To nie będzie zwykły koncert. Przy tysiącu muzyków tworzy się coś więcej – wspólna myśl, wspólna energia. To misterium, które trudno opisać słowami" – podkreślił Szemet. "Zmierzenie się z taką liczbą wykonawców to ogromne wyzwanie techniczne i organizacyjne, ale też możliwość przywrócenia dzieła Mahlera do jego oryginalnego, monumentalnego wymiaru" - dodał.
Drugą część wieczoru wypełni projekt "Kilar Industrialnie", oparty na muzyce Wojciecha Kilara. W kompozycję zostaną włączone dźwięki maszyn przemysłowych, które pojawią się na scenie jako element brzmieniowy i symboliczny – mają nawiązywać do industrialnego dziedzictwa Śląska.
"Wprowadzimy nasz wątek historyczny, czyli tę przestrzeń industrialną, która tyle lat nam na Śląsku towarzyszy, w sposób innowacyjny. Maszyny przemysłowe wyjadą na scenę po raz pierwszy, i zabrzmią dźwiękami swoimi naturalnymi wraz z muzyką Wojciecha Kilara" - powiedział - dyrektor Filharmonii Śląskiej Adam Wesołowski.
Jak podkreślił, to próba twórczego połączenia muzyki klasycznej z przestrzenią społeczną i kulturową regionu.
Gala będzie transmitowana na żywo za pośrednictwem platformy Medici.tv oraz anteny Polskiego Radia. W przygotowaniu są również dwa filmy dokumentalne, rejestrujące kulisy przedsięwzięcia. Ich premierę zaplanowano na jesień tego roku.
Filharmonia Śląska została założona w 1945 roku. W ciągu 80 lat działalności w jej siedzibie odbyło się ponad sto prawykonań utworów powstałych specjalnie dla zespołu.
"Dziedzictwo, które zostawiamy, to nie tylko emocje koncertowe, ale i nuty" – podsumował Wesołowski. (PAP)
jms/ dki/