Obrazy, rzeźby i instalacje autorstwa blisko stu artystów, polskich i zagranicznych, zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków lub zaprzyjaźnionych z nim, można od soboty do 1 stycznia oglądać na wystawie „Uczta u mistrzów” w krakowskim Pałacu Sztuki.
Jak wyjaśnił kurator i prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków ZG ZPAP - organizatora ekspozycji - Jacek Kucaba, tytuł wystawy wskazuje na to, że znalazły się na niej dzieła wybitne artystów wybitnych. „Wszystkie prezentowane w Pałacu Sztuki prace są cenne i prezentują sztukę o olbrzymich wartościach warsztatowych” – podkreślił w rozmowie z PAP Kucaba.
„Ucztę” dopełnią wykłady na temat sztuki współczesnej. Wygłoszą je wykładowcy akademiccy, artyści i krytycy w Pałacu Sztuki 30 listopada oraz 7 i 14 grudnia. Po prelekcjach będzie czas na dyskusje słuchaczy z mówcami.
Większość wystawionych prac jest pokaźnych, wręcz monumentalnych, rozmiarów.
Na ekspozycji znalazły się m.in.: kompozycja „Odwrócone” złożona z 13 rzeźb Magdaleny Abakanowicz; powstały z drewna sosnowego, eukaliptusowego, mosiądzu i stali nierdzewnej; kinetyk „Spotkanie” Piotra Bożyka; oryginalna figura Jana Kucza wykonana z tkaniny, juty i drewna, a imitująca kobietę i mężczyznę, którzy szyją; jest też kolorowy obiekt geometryczny Jana Pamuły oraz przedstawiająca dwie małe skrzynki z zadaszeniami instalacja „Toniemy” Jerzego Kaliny.
„Ciekawe są dzieła kilkorga artystów z Łotwy. Ich znakomite instalacje robią niebywałe wrażenie” – zauważył Kucaba. I tak można zobaczyć aluminiową rzeźbę Igora Dobicinsa - wysoką na ponad metr i przypominającą rozpostarte skrzydła ptaka lub rozłożone dłonie ludzkie. Uwagę przyciągają również trzy kolorowe obrazy Tatiany Semanes. Na jednym widać drzewo na tle czerwonego nieba, na dwóch pozostałych sylwetki ludzkie (na jednym jest mężczyzna i kobieta, na drugim Matka Boska z małym Jezusem).
W Pałacu Sztuki znalazły się też prace artystek z Cypru: Marii Papacharalambous „Re-tales” kojarzące się z wąską rozwiniętą roletą w poziome pasy, a zrobione z różnych materiałów - od tkanin do metalowych elementów; oraz Angeli Kyriakou „Lingo-biosis” – wizerunek drzewa namalowanego akrylami i tuszem na płótnie.
„Mam nadzieję, że ta wystawa doskonale wpisuje się w kalendarz znakomitych kulturalnych wydarzeń w Krakowie i że każdy, kto odwiedzi Pałac Sztuki, poczuje panujące tu pozytywne wibracje” – powiedział Kucaba. (PAP)
bko/ abe/