Premierowe wykonanie utworów z nieznanego wcześniej rękopisu anonimowego artysty usłyszą uczestnicy festiwalu Poznań Baroque 2015. Wydarzenie prezentuje muzykę pochodzącą z XVII i XVIII stulecia. Festiwal odbędzie się w listopadzie w Poznaniu.
Wybitni wykonawcy muzyki dawnej z całej Europy wezmą udział w rozpoczynającym się 7 listopada festiwalu Poznań Baroque 2015. Wydarzenie potrwa dziewięć dni. Festiwal jest próbą ukazania różnorodności muzyki barokowej i sposobów jej odczytywania. Piąta edycja wydarzenia składa się z 20 koncertów.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Zych, podczas Poznań Baroque odbędzie się kilka polskich premier. „Natomiast światową premierą będzie wykonanie utworów anonimowego kompozytora, który sygnował swoje dzieła literą +G+. Jeżeli ktoś nie interesuje się samym pięknem muzyki, to z historycznego punktu widzenia jest to niezmiernie interesujące. Rękopis pochodzi z Włoch” – dodał.
Rękopis podpisany "Carlo G." odkryto przed dwoma laty. Nieznane działa muzyka zabrzmią podczas koncertu „Tajemniczy Carlo G.”. Muzykę z tego rękopisu po raz pierwszy wykonają Elam Rotem i Profeti della Quinta; artyści spróbują wkomponować ją w szerszy kontekst muzyki włoskiej przełomu XVI i XVII w.
Rękopis podpisany "Carlo G." odkryto przed dwoma laty. Nieznane działa muzyka zabrzmią podczas koncertu „Tajemniczy Carlo G.”. Muzykę z tego rękopisu po raz pierwszy wykonają Elam Rotem i Profeti della Quinta; artyści spróbują wkomponować ją w szerszy kontekst muzyki włoskiej przełomu XVI i XVII w.
Zych przyznał, że nie zna dokładnej historii rękopisu, gdyż zostanie ona oficjalnie przedstawiona za kilka miesięcy w muzycznym periodyku.
Festiwal zainauguruje koncert „Tylko Bach, ale jaki Bach!”. Wykonawcami będą debiutująca na Poznań Baroque orkiestra Kore i młodzi soliści: skrzypaczka Lina Tur Bonet, flecistka Anne Freitag oraz klawesynista Jean Rondeau.
Z kolei „szkocki folklor w barokowym przebraniu” zagra po raz pierwszy występujący w Poznaniu jeden najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów muzyki dawnej - Les Musiciens de Saint-Julien.
Podczas festiwalu zaprezentują się również: European Union Baroque Orchestra, francuski zespół La Stravaganza, trio La Traditora z włoską śpiewaczką Alice Borciani oraz zespoły Ground Floor i l’Achéron.
Widzowie usłyszą też suity wiolonczelowe i sonaty fletowe Jana Sebastiana Bacha, a angielskie pieśni lutniowe zaprezentuje brytyjski tenor Thomas Hobbs, z lutnistką Sophie Vanden Eynde i mieszkająca w Belgii austriacką gambistką Rominą Lischką.
Muzyczne wydarzenie zakończy koncert „Roztańczone cierpienie. Neapolitańskie +Stabat Mater+”.
Dyrektor artystyczny festiwalu zapraszał wszystkich do udziału w Poznań Baroque. Jak przekonywał, „dzisiaj muzyka barokowa, w ogóle muzyka, nie jest dla wyrobionych melomanów”. „To jest pewien stereotyp, który odciąga nas od muzyki. Muzyka jest dla wszystkich” – mówił.
„Może się okazać, że gdy się z nią skonfrontujemy, nie jesteśmy do niej dostatecznie przygotowani, a być może nasze preferencje są inne” – dodał.
Festiwal poprzedzi organizowana w październiku „Cool School Poznań Baroque” – pilotażowy program edukacyjny skierowany do uczniów poznańskich szkół podstawowych. W projekcie popularyzującym muzykę weźmie udział ok. 350 dzieci.
W tym roku festiwalowi towarzyszy wydarzenie filmowe - przegląd filmów tzw. neobaroku francuskiego, czyli nurtu w kinie francuskim zapoczątkowanym w latach 80. XX w. debiutami takich reżyserów jak: Jean-Jacques Beineix, Luc Besson i Leos Carax.
Twórcy zerwali z powszechnym wówczas we francuskiej kinematografii naturalizmem i skierowali się ku estetyce groteski. Inspiracją dla neobarokowych twórców była współczesna im popkultura: teledyski, reklama, komiks i zabawa kinem gatunku. W przeglądzie filmów widzowie obejrzą „Metro” i „Ostatnią walkę” w reżyserii Luca Bessona oraz film „Kochankowie na moście” w reżyserii Leosa Carax.
Festiwal Poznań Baroque powstał w ramach projektów specjalnych Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. (PAP)
pil/ gma/