Kultura i sztuka po 1989 roku

24.04.2015 aktualizacja 19.07.2016

W Białymstoku rozpoczynają się 4. Międzynarodowe Targi Książki

4. Międzynarodowe Targi Książki. 4. Międzynarodowe Targi Książki.

Polskie premiery książek - amerykańskiego pisarza Jonathana Carrolla, czy wywiadów z Andrzejem Stasiukiem, spotkania z pisarzami, a także warsztaty pisania reportaży, czy wywiadów - odbędą się w ramach rozpoczynających się w piątek 4. Targów Książki w Białymstoku.

Międzynarodowe Targi Książki potrwają do niedzieli. Impreza odbywa się w Operze i Filharmonii Podlaskiej a także Białostockim Teatrze Lalek.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów targów Andrzej Kalinowski z Fundacji Sąsiedzi, w tym roku na targach swoje publikacje będzie prezentować 60 wydawnictw z Polski, a także z Białorusi. Oprócz tego - jak dodał - w tym roku targi będą mocno rozbudowane o dodatkowe imprezy, które odbędą się pod wspólnym hasłem "Spotkania z książką na pograniczu kultur".

Kalinowski powiedział, że z roku na rok targi przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Od początku organizatorzy zabiegają o to, by na targach pojawiały się wydawnictwa wschodnich sąsiadów Polski. W tym roku będzie to pięć wydawnictw z Białorusi. Ich publikacjom będzie poświęcone też jedno ze spotkań. "To naprawdę ważne, że niezależne białoruskie wydawnictwa mogą pokazać się szerszemu gronu" - dodał.

W ramach imprez towarzyszącym targom odbędą się m.in. liczne spotkania z pisarzami. Kalinowski powiedział, że najgłośniejszym będzie zapewne sobotnie spotkanie z amerykańskim pisarzem Jonathanem Carrollem. Carroll na białostockie targi przyjedzie ze swoją najnowszą książką "Ucząc psa czytać", która - podkreślił Kalinowski - na targach będzie miała swoją polską premierę.

Drugą premierą będą wywiady "Życie to jednak strata jest", które Dorota Wodecka przeprowadziła z Andrzejem Stasiukiem. Poza tym zaplanowano spotkania m.in. z reportażystką Małgorzatą Szejnert, autorem kryminałów Markiem Krajewskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie Maciejem Jastrzębskim, autorką cyklu "Cukierni Pod Aniołem" Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, czy autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke.

Oprócz spotkań z pisarzami, w ramach targów odbędą się też warsztaty z pisania wywiadu prasowego, które poprowadzi Dorota Wodecka oraz warsztaty reportażowe z Bartoszem Jastrzębskim, Jędrzejem Morawieckim i Maciejem Skawińskim. Przygotowano też warsztaty dla młodych czytelników, będą oni mogli wziąć udział w zajęciach detektywistycznych czy filozoficznych, przygotowanych na podstawie książek. Odbędzie się też spotkanie dla rodziców o komunikacji z dziećmi za pomocą książek.

Targi zostały dofinansowane z budżetu województwa podlaskiego oraz miasta Białystok. (PAP)

swi/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL