Spotkania z pisarzami, m.in. Dorotą Masłowską, Markiem Krajewskim czy Moniką Sznajderman, a także dyskusja o pracy tłumaczy literatury, oraz koncerty - złożą się na rozpoczynający się w niedzielę wieczorem 8. Festiwal Literacki "Zebrane" w Białymstoku.
Impreza, której celem jest promowanie czytelnictwa i edukacji czytelniczej, potrwa do soboty. Jej organizatorem jest stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Jak powiedział PAP jeden z organizatorów "Zebranych" dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku, festiwal z roku na rok się rozwija, tegoroczny będzie trwał aż tydzień (dotychczas były to trzy dni). Dzięki temu - jak dodał - można było zaprosić więcej pisarzy.
Podczas festiwalu odbędzie się ponad 10 autorskich spotkań i dyskusji. Kochanowski powiedział, że organizatorom zależy na zapraszaniu autorów reprezentujących różne literackie gatunki, dlatego co roku nie brakuje spotkań z reportażystami, felietonistami czy autorów literatury popularnej.
W tym roku, w niedzielę wieczorem festiwal rozpocznie się w klubie Zmiana Klimatu spotkaniem z Bartkiem Sabelą, autorem wydanej w tym roku książki "Afronauci" o poszukiwaniu przez dziennikarzy w Zambii człowieka, który rzucił wyzwanie światowym mocarstwom i twierdził, że to Zambijczyk, a nie Amerykanin czy Rosjanin, będzie pierwszym człowiekiem na Księżycu.
Następnie będzie można posłuchać powieści Marka Krajewskiego, znanego już festiwalowej publiczności pisarza kryminałów o detektywie Mocku. W tym roku wydano koleją część przygód detektywa w przedwojennym Wrocławiu, tym razem akcja rozgrywa się w 1914 r.
Na festiwal przyjedzie też nominowana do tegorocznej Nagrody Nike (będzie wręczona w niedzielę) Monika Sznajderman za reportaż "Fałszerze pieprzu". Wśród innych autorów reportaży, którzy odwiedzą "Zebrane" będzie m.in. Jarosław Mikołajewski, autor "Wielkiego przypływu" - książki o włoskiej wyspie Lampedusa, na którą docierają uchodźcy uciekający przed wojną i ubóstwem. Będzie też obecny autor "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji" Dionisios Sturis. To historia o Grekach uciekających do Polski z Grecji pogrążonej wojną domową w latach 40. ubiegłego wieku.
W kolejne dni będzie można też wziąć udział m.in. w spotkaniu z ukraińskim pisarzem Serhijem Żadanem, który jest laureatem Nagrody Angelus dla najlepszej książki z Europy Środkowo-Wschodniej. Przyjedzie też Dorota Masłowska, która w tym roku wydała swój zbiór felietonów z lat 2014-2016 pod tytułem "Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu".
W ramach festiwalu odbędzie się też dyskusja o tłumaczeniu literatury, w której udział wezmą prof. Jerzy Jarniewicz oraz dziennikarz i tłumacz Filip Łobodziński. W dwa festiwalowe wieczory będzie można też posłuchać koncertów: w środę Janka Samołyka, w czwartek Marcina Świetlickiego oraz zespołu Julia i Nieprzyjemni.
Festiwal został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miasta Białystok.(PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
edytor: Anna Mackiewicz
swi/ amac/