Ponad 700 wydawców, cztery dni spotkań z autorami, panele, konkursy, bicie rekordu Guinnessa w kolorowaniu, Rodzinny Weekend z Książką - to tylko niektóre atrakcje V Warszawskich Targów Książki, które odbywać się będą od 22 do 25 maja na warszawskim Stadionie Narodowym.
Tegoroczne targi będą rekordowe pod względem liczby wystawców - do Warszawy przyjedzie ponad 700 wydawców z Polski i 22 innych krajów, gościć na nich będzie około 650 autorów. Premierową obecność na warszawskich targach zapowiedziała Turcja, świętująca w tym roku 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską oraz wydawcy z Meksyku, obchodzący w tym roku setną rocznicą urodzin laureata Nagrody Nobla - Octavio Paza.
Lista autorów – gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki - liczy ponad 650 osób. Są wśród nich m.in. Jerzy Bralczyk, Maria Czubaszek, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Joanna Kulmowa, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń.
Równolegle z Warszawskimi Targami Książki na stadionie odbywać się będą po raz drugi Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.
Stoiska większości wystawców zlokalizowane zostaną na wewnętrznej promenadzie i w galerii Stadionu Narodowego, gdzie mieścić się też będzie sektor atrakcji dla dzieci, sektor komiksu i gier planszowych oraz część antykwaryczna targów. Wystawcy Targów ACADEMIA (blisko 40 oficyn akademickich) prezentować będą swoją ofertę na promenadzie. Spotkania i dyskusje literackie odbywać się będą w salach Centrum Konferencyjnego Stadionu Narodowego oraz scenie głównej – Kanapie Literackiej. W tym roku po raz pierwszy niektóre imprezy targowe odbywać się będą także na płycie stadionu.
Lista autorów – gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki - liczy ponad 650 osób. Są wśród nich m.in. Jerzy Bralczyk, Maria Czubaszek, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Joanna Kulmowa, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń.
Podczas czwartkowego otwarcia targów wręczona zostanie nagroda Fundacji Kultury Polskiej "Za promocję polskiej książki w Świecie". Jej tegorocznym laureatem został tłumacz literatury polskiej na język turecki dr Osman Firat Bas. W czwartek poznamy też tytuły książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz laureatów nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną i nagrody "Przecinek i kropka" dla książek dziecięcych.
Piątek będzie na targach Dniem Książki Akademickiej i Naukowej. Tego dnia planowany jest cykl wykładów pod patronatem Polskiej Akademii Nauk "Spotkania z nauką – Wszechnica PAN" z udziałem m.in. Michała Kleibera, Karola Myśliwca, Jerzego Bralczyka. W piątek wręczone też zostaną nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.
Sobota na Warszawskich Targach Książki będzie Dniem Reportażu. Poprzedniego dnia - w piątkowy wieczór - poznamy laureata piątej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, a w sobotę na targach odbywać się będą spotkania autorskie z tegorocznymi finalistami nagrody. Z okazji 25-lecia wolnej Polski zaplanowano panel z udziałem dotychczasowych laureatów nagrody - Edem Vulliamy, Liao Yiwu i Jeanem Hatzfeldem.
W weekend po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki odbędzie się Rodzinny Weekend z Książką, z bardzo rozbudowanym programem atrakcji dla dzieci. Na tych, którzy przyjdą na targi w przebraniu Kaczora Donalda czy innych postaci z popularnych komiksów czekają nagrody. Osoba, która najlepiej odzwierciedli postaci z komiksu Rene Gościnnego o Asteriksie i Obeliksie wyjedzie do położonego pod Paryżem Parku Asteriksa. Na targach świętowane będą urodziny Kaczora Donalda, w programie których są warsztaty z rysownikiem Gianluco Paniello, konkursy i quizy wiedzy o Kaczorze Donaldzie, degustacja wielkiego tortu urodzinowego i konkurs dubbingu.
Patronem tegorocznych targów, którego wizerunek widnieć będzie na targowych biletach, będzie Tytus de Zoo z komiksu Papcia Chmiela. Został on twarzą akcji „Czytanie Uczłowiecza” prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.
W programie Pikniku Rodzinnego z Książką jest próba pobicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki. Rekordowa kolorowanka to powiększenie publikacji Bawię się w kolorowanie ze znanej na rynku i cenionej serii „Bawię się w…” Wydawnictwa Zielona Sowa. Kontury postaci o wymiarach 20 na 40 metrów uczestnicy będą kolorować kredą na płycie stadionu.
W niedzielę, w ramach odbywającego się w tym tygodniu Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się zlot fanów Pippi. W programie spotkanie Stowarzyszenia Niesparowanych Skarpet i turniej podnoszenia konia. W strefie Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA prezentowane będą najpiękniejszych polskie animacje dla dzieci oraz adaptacje filmowe książek z zasobów Filmoteki Szkolnej PISF.
Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będzie Festiwal Komiksowa Warszawa, podczas którego będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy takich jak Hermann Huppen, Gianluca Pniello Tony Sandoval, Igor Baranko, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W ramach akcji "Książka za książkę" za papierowy egzemplarz książki przyniesiony na targi będzie otrzymać kupon do bezpłatnego pobrania ebooków ufundowanych przez PUBLIO, a w niedzielę portal Lubimy Czytać zorganizuje na targach akcję wymiany książek drukowanych. (PAP)
aszw/ ls/