43 studentów artystycznych uczelni wyższych oraz uczniów muzycznych szkół średnich z całej Polski weźmie udział w I Konkursie Wokalnym im. Carla Loewe, który rozpocznie się w czwartek w Akademii Sztuki w Szczecinie.
„Chcemy nie tylko zaistnieć paprykarzem i pasztecikiem szczecińskim, które są symbolami miasta, ale też jego muzyczną stroną, stąd pomysł na konkurs wokalny” - powiedział rektor Akademii Sztuki w Szczecinie prof. dr hab. Dariusz Dyczewski. „Pokażemy światu Carla Loewego, szczecińskiego kompozytora z XIX wieku, by na nowo zaszczepić jego muzykę wśród słuchaczy i artystów” - dodał.
„Loewe był nie tylko wspaniałym kompozytorem, ale też śpiewakiem i wokalistą” - zaznaczyła dyrektor konkursu dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska. „Podczas konkursu nie będziemy mieli popisów arii operowych, ale skupimy się na pieśniach i balladach, których Loewe stworzył ponad 200. Część ballad romantycznych zostało napisanych do tekstów Adama Mickiewicza” - oznajmiła.
Dyrektor konkursu podkreśliła, że „wykonywanie pieśni nie należy do najprostszych, gdyż wymaga umiejętności interpretacyjnych, technicznych i aktorskich, a także dojrzałości głosu”. „Ballada jest bardzo rzadko wykonywana na wszelkiego rodzajach konkursach czy przesłuchaniach, dlatego wyznaczyliśmy specjalną nagrodę za jej wykonanie” - wyjaśniła.
W jury konkursu zasiadają pedagodzy wyższych uczelni muzycznych w Polsce: prof. Henryka Januszewska-Stańczyk, prof. Urszula Kryger, prof. Jadwiga Rappé, prof. Piotr Kusiewicz oraz dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska. „Przewodniczącą jury jest prof. Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi, która jako jedyna śpiewaczka w Polsce zarejestrowała cykl ballad Carla Loewego dla wytwórni fonograficznej Deutsche Grammophon” - dodała dyrektor konkursu.
Koncert inaugurujący wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie 30 listopada, w dniu urodzin Carla Loewego. Koncert laureatów zaplanowano 2 grudnia, w Ogrodzie Zimowym w Pałacu Pod Globusem Akademii Sztuki.
Johann Carl Gottfried Loewe (1796-1869) był niemieckim kompozytorem, dyrygentem, śpiewakiem i organistą. Od 1820 r. pracował w Szczecinie jako organista w kościele św. Jakuba, dzisiejszej katedrze, i dyrektor szkoły muzycznej, którą utworzył w 1824 r. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich; sam także koncertował.
Doprowadził do wykonania w Szczecinie wielu wybitnych dzieł - m.in. "Pasji według św. Mateusza" i "Pasji według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha. W 1827 r. poprowadził szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz światowe prawykonanie dzieła Mendelssohna-Bartholdy'ego - uwertury koncertowej do "Snu nocy letniej" Williama Szekspira.
Loewe pisał muzykę do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej. Tworzył też inne formy: oratoria, opery i liczne kompozycje instrumentalne.
W 2012 r. odbył się powtórny, ekumeniczny pochówek odnalezionego podczas prac remontowych w szczecińskiej katedrze serca kompozytora. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
edytor: Dorota Kazimierczak
mzb/ pad/