Kultura i sztuka po 1989 roku

12.07.2019

W Gdańsku koncert w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi w pół roku po jego śmierci

Zespół wokalno-instrumentalny Capella Gedanensis wykona w niedzielę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku specjalny koncert w hołdzie zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Tego dnia mija sześć miesięcy od tragicznej śmierci samorządowca.

Mateusz Piotrowski z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformował, że niedzielny koncert będzie jednocześnie wydarzeniem zamykającym 8. edycję Euro Chamber Music Festival Gdańsk.

Repertuar koncertu został wybrany przez zespół Capella Gedanensis wspólnie z rodziną Pawła Adamowicza. Publiczność usłyszy kilkanaście utworów, autorstwa m.in. Giacomo Pucciniego, Georga Haendla, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ennio Morricone, Michała Lorenca oraz Andrew Lloyd Webera.

Podczas koncertu aktor Jerzy Stuhr przeczyta fragmenty książek Pawła Adamowicza.

Cappella Gedanensis została założona w Gdańsku w 1981 r. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu dzieł kompozytorów gdańskich tworzących na przełomie XVII–XVIII wieku. W 1992 r. Cappella Gedanensis otrzymała status instytucji kultury Miasta Gdańska, jako kontynuatorka tradycji Kapeli Rajców Miejskich, która powstała 1560 r., a przestała istnieć w 1750 r.. O poziomie artystycznym zespołu Cappella Gedanensis świadczą dziesiątki wydanych płyt oraz liczne występy na koncertach w kraju i za granicą.

13 stycznia wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL