Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2019

W Katowicach wręczono Nagrody im. K. Miarki

Poeta i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka, rzeźbiarz i nauczyciel Józef Szypuła oraz dziennikarz i publicysta Zbisław Janikowski zostali w czwartek w Katowicach wyróżnieni Nagrodami im. Karola Miarki.

To prestiżowe wyróżnienie, które przyznaje obecnie zarząd województwa śląskiego, jest wręczane od ponad 30 lat. Otrzymują je osoby upowszechniające kulturę i naukę na terenie województwa śląskiego lub działające na jego rzecz, które w swych działaniach nawiązują do idei realizowanych przez Karola Miarkę oraz wnoszą trwałe humanistyczne wartości do kultury narodowej.

Zwyczajowo w ostatnich latach nagrody były wręczane również przez samorząd woj. opolskiego w następujący sposób: dwa razy w siedzibie Biblioteki Śląskiej w Katowicach (w latach 2016 i 2017), i raz w Opolu (2018). W tym roku nagrody zostały przyznane zostały tylko przez zarząd województwa śląskiego, w województwie opolskim nie zgłoszono żadnego kandydata do nagrody.

Karol Miarka (1825-1882) był polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL