Wystawę fotografii „Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża” otwarto w piątek w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Rondzie Sztuki. Uczestniczący w wernisażu twórca, znany od pięciu dekad jako operator filmowy, mówił, że to zdjęcia osobiste, odmienne od głównego nurtu jego pracy.
"Lubię robić zdjęcia, nie bardzo lubię mówić. Pewnie część z was zauważyła już mnie chodzącego po listopadowych ulicach Katowic z aparatem. Ci, którzy spodziewali się tu czegoś związanego z moim zawodem, z którego jestem najbardziej znany, być może będą trochę rozczarowani. Te fotografie są bardzo osobiste, nie mają nic wspólnego z tym, czym param się na co dzień, natomiast są mi niezwykle drogie" – mówił Deakins.
Wspókuratorka wystawy Karolina Kula powiedziała, że Deakins na wystawie pokazuje "codzienne życie na farmie w Beaford, migawki z angielskich jarmarków i festynów, nadmorskie popołudnia, londyńskie wschody słońca, artefakty leniwie moszczące się wśród natury czy też powidoki świata, który już nie istnieje". Określiła ekspozycję, jako "wizualną opowieść o świecie tuż obok".
"Roger A. Deakins przygląda się światu z zaciekawieniem. Godzinami spaceruje, uzbrojony w aparat fotograficzny i obserwuje. Przypatruje się miejscom, ludziom i zdarzeniom niemal z ukrycia. Dzięki czemu pokazuje świat w formie czystej. Nie ma tu pozowania, wymuszonych min czy udawania – jest za to idealnie uchwycony moment" – oceniła Kula.
"Jak przyznaje sam artysta, sam wybór uwiecznianego przedmiotu ujawnia informacje o fotografującym, każdy bowiem postrzega rzeczywistość inaczej. Przyciągają nas obrazy, które przemawiają do nas na poziomie osobistym, intymnym. Prezentowane zdjęcia pozwalają dojrzeć prostotę i radość w codzienności, są także dowodem poczucia humoru twórcy, ironicznego podejścia do rzeczywistości i prawdziwie angielskiej wrażliwości" – dodała współkuratorka.
Wystawa powstała na kanwie albumu fotograficznego "Byways", wydanego we wrześniu 2021 r. przez wydawnictwo Damiani. Są też na niej prezentowane nowe, wcześniej niepublikowane zdjęcia. Kuratorką jest James Ellis Deakins, współkuratorką Karolina Kula. Wystawa w Galerii ASP w Katowicach - Rondzie Sztuki jest częścią festiwalu Ars Cameralis.
Festiwal Ars Cameralis odbywa się jesienią od trzydziestu lat w miastach woj. śląskiego, początkowo pod nazwą "Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej". Organizatorzy stawiają sobie cel prezentację najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. Festiwal łączy niemal wszystkie dziedziny sztuki, a dzięki swojej formule, interdyscyplinarności i różnorodności gatunkowej stał się jedną z kulturalnych wizytówek regionu.
Uczestnicy festiwalu w tym roku mogą m.in. wziąć udział w pokazach filmów, których autorem zdjęć jest Roger A. Deakins (np. "Rok 1984", "Barton Fink", "Blade Runner 2049"), a także spotkać się z tym operatorem – w sobotę o godz. 18. w katowickim kinie Światowid.
Zgodnie z informacją kuratorów wystawy urodzony w 1949 r. Deakins to brytyjski operator filmowy, znany z wieloletniej współpracy m.in. z Samem Mendesem, Denisem Villeneuvem czy braćmi Coen. Urodził się w Torquay w angielskim hrabstwie Devon, uczęszczał do Bath Academy of Art i National Film School w Beaconsfield.
Po studiach Deakins zajął się kinematografią – zaczynał od filmów dokumentalnych, aby ostatecznie poświęcić się fabule. Był piętnaście razy nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, statuetkę Oscara otrzymał dwukrotnie – za filmy "Blade Runner 2049" (2017) oraz "1917" (2019).
Wśród najsłynniejszych filmów, do których Deakins stworzył zdjęcia, są "Skazani na Shawshank" (1994), "Fargo" (1996), "Big Lebowski" (1998), "Piękny umysł" (2001), "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007), "Lektor" (2007), "Prawdziwe męstwo" (2010), "Skyfall" (2012) czy "Sicario" (2015). Wkrótce do kin trafi film "Imperium światła", efekt kolejnej współpracy z Samem Mendesem.
Zanim Deakins rozpoczął naukę w National Film School i zajął się tworzeniem zdjęć do filmu, spędził rok w północnym Devon, gdzie dokumentował życie na farmie i angielskiej wsi. To doświadczenie miało umocnić jego pasję do fotografii, która narodziła się jeszcze podczas nauki w Bath Academy of Art.
Gościnne wykłady miał tam słynny angielski fotograf Roger Mayne. Spotkanie z Maynem miało być dla Deakinsa pewnym przełomem i inspiracją. Wydany w 2021 r. album fotograficzny "Byways" miał już kilka dodruków. W wolnym czasie Deakins – jeśli nie spaceruje z aparatem fotograficznym – wędkuje.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/