Kultura i sztuka po 1989 roku

05.10.2017

W Krakowie wybiorą księgarnię roku

W Krakowie rusza pierwsza edycja plebiscytu na księgarnię roku. Spośród 31 miejsc wskazanych przez ekspertów miłośnicy literatury wybiorą pięć, które otrzymają Księgarski Znak Jakości. Głosowanie potrwa do 6 grudnia, a ogłoszenie wyników nastąpi w Dniu Księgarza 13 grudnia – poinformowała w czwartek Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wśród 31 wskazanych miejsc znalazły się antykwariaty i księgarnie niezrzeszone w ramach żadnej sieci oraz kawiarnio-księgarnie, z pominięciem księgarni muzealnych, księgarni prowadzących sprzedaż publikacji wyłącznie jednej oficyny oraz oferujących tzw. "tanią książkę".

Oceniane będą m.in. obsługa, jakość asortymentu, oferta kulturalna i atmosfera danego miejsca.

Każdy może wskazać co najwyżej pięć księgarni, a głosy będzie można oddać w księgarniach, w internecie (ksiegarnie.miastoliteratury.pl) oraz podczas październikowego Festiwalu Conrada i Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Nagrodą dla zwycięskich księgarń będzie kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej oraz dodatkowe wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Atrakcyjne nagrody m.in. bony na zakupy w księgarniach czekają także na głosujących.

Inspiracją dla krakowskiego plebiscytu były francuski Znak Jakości LIR (Librairie independante de reference) i Niemiecka Nagroda Księgarska (Deutscher Buchhandlungpreis).

Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. Dlatego -  jak podkreślają organizatorzy plebiscytu - dobrze prowadzone księgarnie z ambitną ofertą dla wszystkich, a często z własnym programem wydarzeń kulturalnych to "prawdziwe skarby na mapie miasta".

"Do udziału w plebiscycie wytypowaliśmy kameralne, niesieciowe księgarnie i antykwariaty z całego Krakowa, a więc takie miejsca, które mogą najwięcej na akcji skorzystać" - mówi Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. "Chcemy zwrócić uwagę na ich kulturotwórczą rolę i ogromne, a bardzo często niedoceniane znaczenie w upowszechnianiu czytelnictwa" - dodał.

Organizatorem  plebiscytu są miasto Kraków i  Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu "Kraków Miasto Literatury UNESCO".

Obecnie pod Wawelem działa ok. 50 księgarń niezrzeszonych i kawiarnio-księgarni.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czona
edytor: Agata Zbieg

wos/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL