Koncerty, potańcówki, pokazy kulinarne, gry i zabawy, strefy odpoczynku, kiermasz, wystawy i spektakle znalazły się w programie trzech dni Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty”, który rozpocznie się w piątkowy wieczór w Krośnie wspólnym odtańczeniem poloneza. Impreza potrwa do niedzieli.
Organizatorem wydarzenia jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie.
Jak zapewniła Agnieszka Kaszczyszyn z RCKP, na „Karpackich klimatach” każdy znajdzie, to, czego szuka - poszukiwacze całodniowych atrakcji docenią mnogość propozycji, zaś ci, którzy szukają wytchnienia, odnajdą je „wraz z chwilą dla siebie”.
„Zapraszamy do Krosna - najbardziej klimatycznego z miast - miejsca, w którym taniec, muzyka, teatr i sztuki wizualne łączą się ze sobą, a przeszłość przenika z przyszłością. Podczas +Karpackich klimatów+ wędruj z kieliszkiem wina, delektuj się zapachem świeżego chleba, odkrywaj smaki dzieciństwa i doświadczaj niezwykłych chwil, które zostaną z tobą na dłużej” – zaprosiła do uczestnictwa Kaszczyszyn.
Zaznaczyła, że Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty” to przede wszystkim ludzie, zarówno ci, którzy go tworzą, prezentują swoje talenty, czyli artyści i przedstawiciele instytucji kultury, grup formalnych i nieformalnych, jak i ci, którzy odwiedzają w tym czasie Krosno.
„Festiwal jest wydarzeniem wspólnotowym, tworzonym przez liczne podmioty działające w zróżnicowanych obszarach - od kultury i sztuki, przez edukację, a na biznesie kończąc” - podkreśliła Kaszczyszyn dodając, że festiwal to także miejsca, w których dzieją się wydarzenia festiwalowe, przestrzenie niedostępne na co dzień lub takie, których nie kojarzymy ze sztuką.
„Zamieniają się w sale koncertowe czy amfiteatr dla najmłodszych pod gołym niebem. Dziedzińce uczelni czy sądu okręgowego w czasie festiwalu goszczą najmłodszych, młodzież i dorosłych. Przenikają się ze sobą różne style architektoniczne, przeznaczenia tych miejsc, przeszłość z przyszłością i teraźniejszością, bo w +Karpackich klimatach+ chodzi o to, by kultywować tradycje, być tu i teraz, a w przyszłości wrócić do najbardziej klimatycznego z miast - do Krosna” – zachęcają organizatorzy.
Festiwal uroczyście rozpocznie w piątkowy wieczór wspólne, wraz z zespołem tańca ludowego Pogórzanie, odtańczenie poloneza, po którym z koncertem wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa.
Wcześniej jednak, przed oficjalnym otwarciem, na karpackim kiermaszu będzie można spróbować lokalnych przysmaków, odwiedzić stoiska winiarzy i browarów regionalnych i degustować trunki, zakupić wyroby rękodzieła z wikliny, lnu, szkła, ceramiki, wziąć udział w pokazach kulinarnych, obejrzeć spektakl, posłuchać koncertu muzycznego. Przewidziano także spektakl i warsztaty dla najmłodszych.
Pierwszy festiwalowy wieczór zakończy potańcówka pod gwiazdami „na bałkańską nutę” z towarzyszeniem trąbek i bębnów.
W programie kolejnych festiwalowych dni znajdzie się jeszcze m.in. gotowanie na żywo z Piotrem Kucharskim, wykład „Rośliny lecznicze źródliska rzeki Lubatówki”, krośnieńskie miodobranie i degustacje miodu, kiermasz produktów pszczelich od krośnieńskich pszczelarzy, prezentacje wyrobów piekarniczych krośnieńskich piekarzy i konkurs na ulubiony chleb, prezentacja strojów z epoki i replik broni, uroczyste otwarcie wystawy premierowej połączone z ceremonią uhonorowania laureatów 12. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna”.
Będą także koncerty muzyczne, potańcówka na ludowo, wykład o wielowymiarowości grafiki artystycznej. Przez cały festiwal trwać będzie kiermasz, festiwal win węgierskich, a także atrakcje i zabawy dla dzieci.
„U schyłku lata to właśnie w Krośnie łączą się ze sobą wszystkie dziedziny sztuki: taniec, muzyka, teatr i sztuki wizualne” – zapewniają organizatorzy.
Imprezę zakończy w niedzielne popołudnie Biesiada „Hej, tam za Krosnem” i wspólne śpiewanie.(PAP)
api/ aszw/