Koncerty, projekcje filmów i wystawy znajdą się w programie Tansman Festival 2014, który w piątek rozpoczyna się w Łodzi. Na inaugurację w łódzkiej operze legendarny hiszpański gambista Jordi Savall zaprezentuje swój najnowszy projekt muzyczny "Wojna i pokój".
Impreza ma popularyzować muzykę wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana.
10. jubileuszowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana zainauguruje w Teatrze Wielkim polska premiera najnowszego spektaklu Jordi Savalla - wirtuoza violi da gamba. W spektaklu "Wojna i Pokój" pojawiają się muzyczne i literackie odwołania do historii Europy i relacji Wschód-Zachód.
Program koncertu wypełnią utwory anonimowych muzyków i poetów z kręgu Europy Wschodniej, Imperium Osmańskiego i Armenii oraz utwory takich twórców jak: S. Scheidt, L. de Vega, J. Jenkins, J. Rosenmuller, J. Cabanilles, G. F. Haendel. W koncercie wezmą udział artyści z kilkunastu krajów świata, grający w trzech zespołach: Hesperion XXI, Le Concert des Nations oraz La Capella Reial de Catalunya, a także soliści.
15 listopada - w rocznicę śmierci Tansmana - z recitalem wystąpi znakomity węgierski pianista Jozsef Balog. W Muzeum Miasta Łodzi uroczyście otwarta zostanie też nowa, interaktywna i multimedialna wystawa poświęcona kompozytorowi - "Aleksander Tansman - warsztat kompozytora". Dzień później zaplanowano koncert z cyklu "Renessaince Pop & Barock Music". Pieśni, fantazje, tańce epoki Renesansu i Baroku zaprezentują wybitni artyści wykonujący muzykę dawną - grupa Laberintos Ingeniosos, którą tworzą: Xavier Diaz-Latorre i Pedro Estevan.
18 listopada w ramach Festiwalu odbędzie się promocja książki Wojciecha Wendlanda "W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości" - nominowanej do nagrody w konkursie "Książka Historyczna Roku". Zaplanowano także pokaz filmu "Aleksandra Tansmana tournee dookoła świata".
Nie zabraknie też muzyki filmowej Tansmana. 21 i 22 listopada w kinie łódzkiej Szkoły Filmowej pokazane zostaną dwa filmy, w tym "Paris Underground" w reż. Gregory Ratoffa (1945 r.). Za muzykę do tego obrazu kompozytor był nominowany do Oscara. Pokazany zostanie też film "Sister Kenny" w reż. Dudleya Nicholsa.
Na finał Festiwalu - 23 listopada - w Filharmonii Łódzkiej usłyszeć będzie można polskie premiery muzyki scenicznej Tansmana: opery "Słowik z ogrodów Boboli" oraz muzyki baletowej "Sextuor". Wystąpią Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza oraz soliści: Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Gernot Heinrich (Austria) oraz Steven Scheschareg (USA).
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana. Honorowy patronat nad nią objął prezydent Bronisław Komorowski.
Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Artysta koncertował na całym świecie; przyjaźnił się m.in. z Charliem Chaplinem, George'em Gershwinem i Igorem Strawińskim. Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu. (PAP)
szu/ jbr/