Opera w plenerze, koncerty poświęcone muzyce filmowej i teatralnej, utwory okresu baroku i romantyzmu, włoskie pieśni i kantaty to niektóre z propozycji, jakie znajdą się w programie 54. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Impreza odbędzie się w dniach 23-30 maja.
Przed festiwalową publicznością wystąpią artyści światowej sławy. Wśród nich skrzypek Piotr Pławner, sopranistka Olga Pasiecznik, mezzosopranistka Ewa Podleś, pianista jazzowy Włodek Pawlik z zespołem, a także Kukla Band, czy Krystyna Janda.
Według dyrektorki Filharmonii Podkarpackiej i festiwalu, Marty Wierzbieniec tak bogaty i zróżnicowany repertuar tegorocznej edycji imprezy oraz wysoka klasa wykonawców sprawią, że koncerty będą niezapomniane i niezwykłe, i wpiszą się w trwającą ponad pół wieku historię festiwalu.
„Życzmy sobie, żeby kontakt z muzyką dostarczał nam wiele radości, wielu pozytywnych wrażeń i wzruszeń. Że będzie to nadzwyczajny, świąteczny muzyczny czas, niezwyczajnych wrażeń artystycznych” - powiedziała Wierzbieniec na czwartkowej konferencji prasowej.
Wzorem lat ubiegłych większość koncertów odbywać się będzie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Filharmonii Podkarpackiej, w kościele w Łańcucie i – podobnie jak w minione lata - w zamkowym parku.
W ramach 54. festiwalu odbędzie się łącznie dziesięć koncertów, w tym dwa tzw. nocne. Imprezę zainauguruje wystawiona po raz pierwszy w ramach łańcuckiego festiwalu opera. Będzie to jedna z najpopularniejszych oper komicznych „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Na scenie plenerowej, ustawionej tradycyjnie już w łańcuckim parku, wystąpi chór i soliści Opery Krakowskiej, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jewgienija Wołyńskiego.
W ramach 54. festiwalu odbędzie się łącznie dziesięć koncertów, w tym dwa tzw. nocne. Imprezę zainauguruje wystawiona po raz pierwszy w ramach łańcuckiego festiwalu opera. Będzie to jedna z najpopularniejszych oper komicznych „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Na scenie plenerowej, ustawionej tradycyjnie już w łańcuckim parku, wystąpi chór i soliści Opery Krakowskiej.
Zdaniem dyrektorki koncerty plenerowe cieszą się największą popularnością i w tym roku przewidziano dwa takie wydarzenia. Oprócz opery otwierającej festiwal, w łańcuckim parku zabrzmią jeszcze „najpiękniejsze piosenki światowego kina”. Zaprezentuje je Kukla Band pod dyrekcją pochodzącego z Rzeszowa Zygmunta Kukli.
Po wieczorze poświęconym muzyce filmowej publiczność będzie mogła wysłuchać piosenek z przedstawień teatralnych w koncercie nocnym „Och teatr”. Utwory z trzech spektakli: „Biała bluzka” Agnieszki Osieckiej, „Kobiety zawiedzionej” Simone de Beauvoir i „Marlena”, czyli opowieści o Marlenie Dietrich wykona znana polska aktorka Krystyna Janda z towarzyszeniem zespołu muzycznego.
W programie festiwalu znajdzie się jeszcze koncert specjalny z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha. Jego kompozycje zaprezentuje znakomity polski skrzypek Piotr Pławner oraz klawesynista Marek Toporowski. Z kolei w bezpłatnym koncercie w łańcuckim kościele zabrzmi polska muzyka baroku w wykonaniu barokowego zespołu z Wrocławia Baroque Ensemble.
Gratką dla melomanów będzie występ światowej sławy polskiej mezzosopranistki Ewy Podleś. Artystka, której na fortepianie towarzyszyć będzie Anna Marchwińska, w sali balowej łańcuckiego zamku wykona utwory m.in. Fryderyka Chopina, Józefa Haydna, Johannesa Brahmsa.
Przewidziano jeszcze występ znakomitej sopranistki pochodzenia ukraińskiego Olgi Pasiecznik, której na fortepianie akompaniować będzie siostra Natalia.
W czasie festiwalowego tygodnia zabrzmi muzyka renesansu, baroku, okresu klasycyzmu, romantyzmu oraz współczesne kompozycje. W programie nie zabraknie też włoskich kantat i pieśni w wykonaniu światowej sławy kontratenora Andreasa Scholla.
Zakończenie festiwalu uświetni polski kompozytor, pianista jazzowy, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik z zespołem oraz Concertino Chamber Orchestra pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.
Wierzbieniec zdradziła, że koszt tegorocznego festiwalu oszacowano na milion zł.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)
api/ dym/