Kultura i sztuka po 1989 roku

27.06.2019 aktualizacja 28.06.2019

W Nowej Hucie rusza festiwal Bulwar(t) Sztuki

Festiwal Bulwar(t) Sztuki 2019 Festiwal Bulwar(t) Sztuki 2019

Ponad 150 wydarzeń kulturalnych złoży się na program tegorocznego festiwalu Bulwar(t) Sztuki, który rozpocznie się w sobotę w Krakowie. Uczestników jest coraz więcej i coraz bardziej z nami dialogują – mówi kurator festiwalu Małgorzata Szydłowska.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu Bulwar(t) Sztuki, w jego ramach powstanie wakacyjna strefa sztuki i relaksu, do udziału w której zaproszeni są nie tylko mieszkańcy Nowej Huty, ale wszyscy krakowianie oraz goście odwiedzający miasto. Tegoroczny festiwal będzie się odbywać pod znakiem dwóch rocznic - 70-lecia powstania Nowej Huty oraz 15-lecia Teatru Łaźnia Nowa, który właśnie w tej części miasta znalazł swoją siedzibę.

"Głównym założeniem Bulwar(t)-u jest tworzenie sztuki na naprawdę wysokim poziomie. To, że odbywa się w plenerze, i że jest to impreza całkowicie otwarta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych, nie oznacza obniżenia lotów, nie oznacza obniżenia kategorii" - mówiła kurator festiwalu Małgorzata Szydłowska, w czasie czwartkowej konferencji prasowej. "Staramy się wybierać naprawdę ambitne, ciekawe rzeczy, i wiemy, że są świetnie odbierane. O tym świadczy to, że uczestników z roku na rok jest coraz więcej i coraz bardziej z nami dialogują" - dodała.

Tegoroczny program obejmuje ponad 150 wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Na miłośników teatru czekają m.in. monodramy Ewy Błaszczyk i Agnieszki Przepiórskiej oraz występy grupy IMPRO Krk, przewidziane są też spektakle dla najmłodszych widzów. Z kolei fani kina będą mieli szansę wziąć udział w cyklu filmowym prowadzonym przez krytyka Łukasza Maciejewskiego. W ramach cyklu zostaną zaprezentowane polskie tytuły ostatnich lat, odbędą się też spotkania z artystami. Dla miłośników muzyki przygotowano występy i warsztaty z udziałem Capelli Cracoviensis oraz Święto Wandy z udziałem artystek. Ponadto na gości czekają warsztaty, spotkania, potańcówki pod gołym niebem i sąsiedzkie śpiewanie.

Zdaniem dyrektora artystycznego Teatru Łaźnia Nowa Bartosza Szydłowskiego, festiwalowe wydarzenia "są przekaźnikiem energii, zarażają nie-teatromanów teatrem, teatromanów, którzy nie słuchają koncertów - koncertami; wspólną rozmową, biesiadowaniem". "To wszystko (...) podporządkowane jest idei higieny myślenia, temu przede wszystkim staramy się być wierni, bo wszystkie projekty są przygotowane ze szczególną uwagą programową" - dodał. "Myślę również, że charakter i zaaranżowanie tej przestrzeni świadczy o tym, że do każdego elementu i szczegółu przykładamy dużą wagę - aby nie tworzyć przestrzeni i rzeczywistości przypadkowej, tylko żeby to wszystko miało jakość, w której dobrze poczują się mieszkańcy Nowej Huty; bo przede wszystkim z myślą o nich realizujemy ten projekt" - powiedział Szydłowski.

Wydarzenia odbywać będą się nad Zalewem Nowohuckim, a udział w nich jest bezpłatny. Impreza rozpocznie się w sobotę, a zainauguruje ją występ grupy IMPRO Krk. Festiwal zakończy się 1 września.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL