Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w piątek po raz szósty organizuje cykl wydarzeń związany z imieninami swojego patrona. Zaplanowano m.in. wykład, wystawę prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Pocztówka do Marszałka” oraz koncert.
Tradycyjnie już w okolicach 19 marca, czyli dniu imienin Józefa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi przypomni postać marszałka Piłsudskiego, który jest patronem placówki.
W tym roku hasłem organizowanych po raz szósty "Imienin Marszałka" jest "Ziuk znany i nieznany w oczach żony".
W ramach tegorocznych wydarzeń zaplanowano m.in. prelekcję prof. Arkadiusza Adamczyka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zatytułowany "W cieniu Wielkiego Marszałka. Aleksandra Piłsudska 1882-1963". W części muzycznej będzie można wysłuchać koncertu w wykonaniu "Boskiego CHÓRU" z Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi.
Ważnym punktem wieczoru będzie wręczenie nagród laureatom konkursów inspirowanych postacią Piłsudskiego i jego żony dla uczniów szkół oraz wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny "Pocztówka do Marszałka".
Jak przypominają organizatorzy przedsięwzięcia, dzień imienin marszałka w okresie II Rzeczypospolitej był datą szczególną, porównywaną do świąt narodowych czy ważnych rocznic historycznych. Z tej okazji już w czasie walk o niepodległość i w dwudziestoleciu międzywojennym powstawały wiersze i piosenki o Józefie Piłsudskim oraz wysyłano naczelnikowi państwa setki kartek z życzeniami. Placówka wraca do tej tradycji, zachęcając mieszkańców Łodzi i województwa do nadsyłania życzeń.
"Imieniny Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego" rozpoczną się w piątek o godz. 17 w sali konferencyjnej biblioteki. Transmisję na żywo będzie można oglądać na portalu "Drzwi do kultury" pod adresem: drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotnie był premierem Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.
Piłsudski przebywał również w Łodzi, do której przyjechał jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie.
W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ par/