Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2019

W sobotę Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Pięć obrazów, prezentowanych na wystawach stałych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, będzie można w sobotę obejrzeć i poznać dokładniej w ramach akcji Dzień Wolnej Sztuki. Przed każdym z dzieł będzie stał wolontariusz, który o nim opowie.

Co roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu włącza się w akcję Dzień Wolnej Sztuki, która jest polską edycją międzynarodowej inicjatywy Slow Art Day. „Jej celem jest zachęcenie zwiedzających do bardziej wnikliwego poznawania dzieł sztuki” - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

W tym rok w sobotę, między godziną 12 i 13, we wrocławskim muzeum w ramach tej akcji będzie można zobaczyć pięć obrazów, które na co dzień prezentowane są na wystawach stałych. „Przed każdym z nich będzie stał wolontariusz, który będzie objaśniał, pomagał w interpretacji i odpowiadał na pytania zwiedzających” - przekazała rzeczniczka.

Jak dodała, każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu. „Po raz pierwszy wydarzenie będzie miało swój temat przewodni – w tym roku jest nim +Miłość+” - podkreśliła Kowalów.

Wśród prezentowanych dzieł znalazły się „Ojczyzna” Jacka Malczewskiego, „Śmierć Elenai” Witolda Pruszkowskiego, „Cierpienie Miłości” Ludwiga von Hofmann, „Adopcja” Ferdinanda Georga Waldmuellera oraz „Jupiter i Antiope” Mistrza Hovinghama.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL