Koncertem finałowym w zakopiańskim kościele Świętego Krzyża zakończą się w sobotę tegoroczne 36. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Szczególnym wydarzeniem tegorocznych Dni Muzyki Karola Szymanowskiego było prawykonanie Tria „Titanic” Mikołaja Góreckiego.
Jak zapowiedział muzykolog, kierownik artystyczny Dni Muzyki Karola Szymanowskiego Karol Rafał Bula, koncert finałowy będzie jedynym koncertem symfonicznym podczas tegorocznych Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu wystąpi orkiestra Akademii Beethovenowskiej, którą poprowadzi Massimiliano Caldi z Włoch, a w programie znajdą się obok IV Symfonii koncertującej Karola Szymanowskiego działa Witolda Lutosławskiego: Koncert na orkiestrę i Preludia taneczne na klarnet, harfę, fortepian, smyczki i perkusję. Jako solistów będzie można usłyszeć klarnecistę Romana Widaszka oraz pianistę Adama Wodnickiego. Koncert odbędzie się w ramach obchodów Roku Lutosławskiego.
Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego z siedzibą w willi "Atma" w Zakopanem, działające od 1977 roku. Towarzystwo stawia sobie za cel popularyzację Szymanowskiego i jego twórczości. Wśród członków założycieli Towarzystwa znalazły się wielkie postaci polskiego życia muzycznego: Witold Lutosławski, Jerzy Waldorff, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Zanussi.
„Wykonanie tych muzycznych arcydzieł ma upamiętnić setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Myślę, że zestawienie Lutosławskiego z Szymanowskim w takim koncercie symfonicznym jest szczególnym ewenementem i podejrzewam, że zostanie przyjęty przez publiczność z podobnym zadowoleniem jak pozostałe koncerty XXXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego” – powiedział PAP Bula.
Szczególnym wydarzeniem tegorocznych Dni Muzyki Karola Szymanowskiego było prawykonanie Tria „Titanic” Mikołaja Góreckiego, syna zmarłego w 2010 r. wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Podczas koncertu był obecny sam kompozytor Mikołaj Górecki. Trio „Titanic” na klarnet, róg i fortepian napisane na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego wykonali Joanna Domańska na fortepianie, Roman Widaszek na klarnecie i Tadeusz Tomaszewski na rogu. Utwór związany jest z tragedią słynnego transatlantyku. Koncert sfinansowany był przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu zamówienia kompozytorskie.
W trakcie cyklu koncertów trwających w Zakopanem od 17 lipca zagrali wybitni artyści jak Beata Bilińska, Dominika Falger, Mateusz Borowiak, Bożena Harasimowicz, Joanna Domańska. „Podobnie jak w ubiegłych latach tak i w tym roku postaraliśmy się o to, żeby repertuar prezentowany w czasie tegorocznych Dni Muzyki Karola Szymanowskiego był możliwie bogaty i żeby zaprezentować go w jak najlepszym wykonaniu. Muzycy, których gościliśmy pod Giewontem w tym roku to znakomici wykonawcy reprezentujący bardzo wysoki poziom muzyczny. Myślę, że nadali oni temu wydarzeniu szczególną wartość. Wszystkie koncerty były znakomite, a melomani w pełni to docenili licznie uczestnicząc w koncertach” – powiedział Bula.
W tym roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się m.in. w świeżo wyremontowanej willi "Atma" należącej niegdyś do kompozytora. Jak powiedział PAP Bula, muzycy bardzo chętnie koncertują w willi "Atma", bo ma ona swoją szczególną aurę. „Mimo przeprowadzonego gruntownego remontu i zmiany oblicza willi, duch Szymanowskiego nadal pozostał w +Atmie+. Aura pozostała i wykonawcy ją odczuwają i bardzo chętnie tam koncertują. +Atma+ czeka jeszcze na swój fortepian, który będzie reprezentował wysoki poziom, jakiego należałoby oczekiwać” – dodał Bula.
Dni Muzyki Karola Szymanowskiego organizowane są od 1977 r. Wówczas z inicjatywy kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego Macieja Pinkwarta zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony kompozytorowi. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu. Organizatorzy przyjęli, że w programie każdego koncertu powinna brzmieć muzyka Szymanowskiego obok muzyki innych kompozytorów.
Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego z siedzibą w willi "Atma" w Zakopanem, działające od 1977 roku. Towarzystwo stawia sobie za cel popularyzację Szymanowskiego i jego twórczości. Wśród członków założycieli Towarzystwa znalazły się wielkie postaci polskiego życia muzycznego: Witold Lutosławski, Jerzy Waldorff, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Zanussi.
Karol Szymanowski urodził się 6 października 1882 r. w Tymoszówce na Ukrainie. Po 1917 r. Szymanowscy utracili swój majątek. Od wczesnej młodości kompozytor związany był z Zakopanem. W mieście pod Giewontem zamieszkał w 1930 r. Zmarł 29 marca 1937 r. w Lozannie. Został pochowany w Krakowie na Skałce. Jest uznawany za jednego z największych polskich kompozytorów. (PAP)
szb/ ls/