Prapremiera spektaklu "Siódmy anioł" w reż. Macieja Wojtyszki odbędzie się w sobotę w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Przedstawienie jest kolażem tekstów Zbigniewa Herberta, połączeniem słowa i muzyki.
Realizatorzy spektaklu przypominają, że w lipcu przypadnie 20. rocznica śmierci poety, a rok 2018 ustanowiony został przez Sejm - Rokiem Zbigniewa Herberta.
Jak mówi dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska, Zbigniew Herbert jest jednym z najważniejszych poetów – nie tylko polskich. "+Siódmy anioł+ będzie autorskim odczytaniem twórczości Herberta przez Macieja Wojtyszkę. Twórcy spektaklu interpretują jego najbardziej znane utwory, ale sięgają również po te mniej znane" - zapowiada.
Wojtyszko jest również autorem scenariusza. Tytuł spektaklu zaczerpnął z wiersza "Siódmy anioł”. Doceniając ponadczasowość twórczości Herberta, twierdzi, że "nikt tak jak Herbert nie potrafi mówić o sprawach ostatecznych, najważniejszych, nikt tak jak on nie trafia w samo sedno ludzkiej egzystencji".
Twórca przedstawienia stawia pytania - czy słowa są pomostem, czy barierą pomiędzy ludźmi; jaki jest sens naszego istnienia; czym jest wiara? Według niego odpowiedzi na nie starają się udzielić dzieła Herberta. Jak mówi, warto słuchać Herberta, nie tylko, "jako moralistę, ale także, jako kogoś, dla kogo ironia, tragizm, śmieszność i paradoksy losu otwierają zupełnie nowe perspektywy rozumienia świata".
W spektaklu wystąpi pięcioro aktorów Teatru Powszechnego – Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Jarosław Dziedzic i Arkadiusz Wójcik oraz Paweł Jabłoński – kompozytor i dyrygent.
Dyrektor Pilawska podkreśla, iż bardzo się cieszy się, że młodzi aktorzy "Powszechnego" mają szansę pracować nad tekstami Herberta i spektaklem z Maciejem Wojtyszką, który - jak mówi - jest "mistrzem reżyserii, autorytetem w świecie teatru".
Autorką muzyki do "Siódmego anioła" jest Irina Blokhina, scenografię opracował Wojciech Stefaniak, a ruch sceniczny - Jarosław Staniek.
Prapremiera przedstawienia odbędzie się w sobotę 21 kwietnia na Małej Scenie Teatru Powszechnego.
Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich autorów XX w., twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Jego wiersze popularyzowali bardowie: Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski. Herbert żartobliwie nazywał sam siebie "tekściarzem Gintrowskiego".
Od 1986 r. poeta mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z "Zeszytami Literackimi". Po powrocie do Polski w 1991 r. poświęcił się działalności społecznej oraz komentowaniu wydarzeń politycznych. Do końca życia intensywnie pracował - jego ostatni tom, "Epilog burzy", ukazał się kilka miesięcy przed śmiercią poety w 1998 r.
Do najsłynniejszych prac Herberta należą tomy poezji: "Struna światła" (1956 r.), "Studium przedmiotu" (1961 r.) i "Pan Cogito" (1974 r.), a także książki eseistyczne: "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962 r.) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993 r.). Poeta jest kawalerem Orderu Orła Białego, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Herdera, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Nagrody Jerozolimskiej i nagrody Złotego Mikrofonu.(PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ rosa/