Każdy ma bezpośredni wpływ na to jak wygląda scenografia naszego życia – przekonują organizatorzy 11. edycji szczecińskiego międzynarodowego festiwalu poświęconego architekturze. Jak zapowiadają Westival to zaproszenie do dyskusji architektów, historyków oraz mieszkańców Szczecina.
Hasłem tegorocznej imprezy jest „Reset”.
„W naszych miastach mamy przestrzenie z dużym potencjałem, ale bywają one zapuszczone, zaniedbane, zawieszone niczym system w komputerach. Może warto zresetować myślenie o takich miejscach i sprawdzić czy można zrobić z nimi coś nowego” - powiedział PAP w czwartek kurator Westivalu Radosław Gajda.
Jak wyjaśnił „pomysł na hasło przewodnie zrodził się podczas konkursu na zabudowę wyspy Łasztownia, o której mówi się, że będzie nowym sercem Szczecina”. „Projekt, który wygrał, autorstwa Zbigniewa Maćkowa, pokazuje, że pofabryczna i portowa przestrzeń może przejść reset i stać się nową miejską zabudową” - wyjaśnił. W ramach Westivalu odbędzie się wystawa pokonkursowa prezentująca architektoniczne projekty na przebudowę szczecińskiej wyspy.
„Chcemy przekonać wszystkich, że warto interesować się przestrzenią wokół nas, bo ma ona bezpośredni wpływ na to jak wygląda scenografia naszego życia” - podkreślił kurator.
Festiwal w piątek otworzy wernisaż wystawy „Reset przestrzeni”, która prezentuje rewitalizację przestrzeni w największych miastach Europy m.in. w Sztokholmie, Lyonie i Genui. „Pokazujemy jakie śmiałe idee pojawiły się w głowach architektów, którzy, myśląc o terenach portowych i poprzemysłowych, zmienili ich funkcje i włączyli je do miasta” - oznajmił Gajda.
Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie również ekspozycja „Reuse Redevelop and Design”, która próbuje odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób Holendrzy podchodzą do swojego architektonicznego dziedzictwa.
Westival - Sztuka Architektury to także wykłady i spotkania z architektami. „Jednym z gości festiwalu będzie urbanista prof. Krzysztof Domaradzki, który zaprojektował jedną z najważniejszych ulic w Warszawie czyli Krakowskie Przedmieście. To jak ona wygląda jest efektem jego wizjonerskiego pomysłu urbanistycznego, który zmienił ulicę ze szlaku komunikacyjnego w bardzo reprezentatywną przestrzeń, gdzie znajdują się najważniejsze państwowe urzędy i instytucje” - powiedział kurator.
Odbędzie się również wykład graficzki Anny Nowokuńskiej poświęcony roli oznakowania graficznego na przestrzeń miejską oraz wystąpienie socjologa Michała Lecha, producenta gdyńskiego festiwalu Traffic Design.
Zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „Bloki” autorstwa Konrada Królikowskiego i Marty Zabłockiej oraz obrazu „Konkurs” w reżyserii Angela Borrego Cubero, który ukazuje kulisy konkursu na projekt Narodowego Muzeum Sztuki w Andorze.
Wydarzenia festiwalu Westival – Sztuka Architektury rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli. Imprezie towarzyszyć będą wycieczki turystyczne po szczecińskich dzielnicach, koncerty oraz warsztaty dla dzieci dotyczące architektury.
Organizatorem Westivalu, odbywającego w Centrum Kultury Euroregiony Stara Rzeźnia na wyspie Łasztownia, jest szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
edytor: Paweł Tomczyk
mzb/ pat/