XIX wiek

05.05.2019

W Wilnie koncert w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

W wileńskim kościele świętych Janów odbył się w niedzielę koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Utwory kompozytora wykonało 16 chórów z Wilna, Wileńszczyzny oraz Polski. Wystąpiło w sumie około 300 osób.

„Wilno w życiu kompozytora zajmowało szczególne miejsce” - powiedziała w słowie powitalnym Apolonia Skakowska, dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki, organizator urodzinowego koncertu.

Skakowska przypomniała, że Moniuszko w Wilnie spędził 18 lat. „Tu poznał swoją żonę Aleksandrę Muellerównę, tu pracował i tworzył, w tym kościele (świętych Janów) pracował jako organista i tu chrzcił kolejno swoje dziesięcioro dzieci” - przypomniała dyrektor Centrum.

W rozmowie z PAP Skakowska wyraziła radość, że ten rok Rada Samorządu miasta Wilna ogłosiła Rokiem Stanisława Moniuszki. „To zapewne przyczyni się do przypomnienia osoby kompozytora i popularyzacji jego twórczości” - powiedziała Skakowska.

Władze stolicy Litwy, w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki, przygotowały m.in. wycieczki wileńskimi śladami kompozytora, które będą się odbywały przez cały okres wakacyjny. Ich uczestnicy dowiedzą się, gdzie mieszkał, pracował i tworzył kompozytor, gdzie premierę miała „Halka”, poznają atmosferę miasta z czasów Moniuszki.

Wilno wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie przygotowało też wiele przedsięwzięć. Pierwsze koncerty już się obyły. W poniedziałek w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mażvidasa odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Kazimierza Oracza „Stanisław Moniuszko”. Film jest muzyczną wędrówką poprzez życie i twórczość kompozytora, a przed pokazem wystąpi muzykolog Beata Baublinskiene.

13 maja w kościele świętych Janów odbędzie się koncert, na który zapraszają Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Litewska Akademia Muzyki i Teatru w Wilnie.

Kulminację wileńskich odchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora zaplanowano na 13-14 czerwca w Litewskiej Bibliotece Narodowej. Odbędzie się tam międzynarodowa konferencja naukowa "Wybitny wilnianin Stanisław Moniuszko". Na zakończenie konferencji w kościele świętych Janów odbędzie się koncert "Moniuszko 200. Cztery Litanie Ostrobramskie".

Wybitny kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, dyrektor Teatru Wielkiego, czołowy przedstawiciel polskiej opery narodowej urodził się w dniu 5 maja 1819 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL