Około 300 wydawnictw i innych organizacji kulturalnych z Litwy i zagranicy uczestniczy w czterodniowych 24. Wileńskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek. W największej takiej imprezie w krajach bałtyckich biorą też udział polscy twórcy. Program targów dotyczący Polski przygotowano we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.
"Targi Książki są fantastyczną okazją do promowania literatury polskiej" – zauważyła w rozmowie z PAP Dorota Mamaj, dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie. "Nie wyobrażam sobie, żeby Instytut nie uczestniczył w tych targach. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, będzie na nich komponent polski" – dodała.
Instytut zaprosił do udziału w wileńskiej imprezie wydawniczej Annę Kamińską, autorkę książki o życiu himalaistki Wandy Rutkowskiej, zatytułowanej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci". W ubiegłym roku książka ta została przetłumaczona na język litewski, m.in. z udziałem biblioteki publicznej w Płungianach, gdzie himalaistka się urodziła.
Prezentację książki Kamińskiej uzupełni spotkanie z inną polską himalaistką, Moniką Witkowską. "Będzie to ciekawe spotkanie" – zapowiedziała Mamaj. "Witkowska jest też podróżniczką, żeglarką, pisarką, dziennikarką i przewodniczką wypraw trekkingowych. Swoje życie poświęciła podróżom. Odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach, przy czym większość wypraw to samodzielne wyjazdy z plecakiem" - podkreśliła rozmówczyni PAP.
Instytut, tradycyjnie, przygotował również ofertę dla najmłodszych. W tym roku odbędą się spotkanie i warsztaty z Katarzyną Bogucką, polską ilustratorką. W programie znalazła się budowa "tortu", wykonanego z różnego rodzaju papierów, kartonów i kolorowych naklejek, co ma zainspirować dzieci do samodzielnego myślenia.
"To wydarzenie wpisuje w nasz program realizowany w Instytucie, polegający na popularyzacji czytelnictwa pod hasłem +Książka - domem mojej wyobraźni+" – wyjaśniła Mamaj.
Zaplanowano również prezentację polsko-litewskiego wydania "Fraszek/Niekai" Jana Kochanowskiego. Jest to pierwszy przekład "Fraszek" na język litewski. Zbiór poezji, zawarty w trzech księgach, składa się z 319 utworów opatrzonych wstępem i obszernym komentarzem oraz objaśnieniami nazw. To wydanie, które jest wynikiem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Litewskim Instytutem Literatury i Folkloru, zostało uznane za Książkę Roku w kategorii "literatura piękna i eseistyka". Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w niedzielę, w ostatnim dniu targów.
Ogółem, w ciągu czterech dni Wileńskich Targów Książki, zaplanowano ponad 500 wydarzeń – spotkań z litewskimi autorami, a także ponad 20 z zagranicy. Będą to dyskusje, wydarzenia muzyczne i filmowe. Szacuje się, że targi odwiedzi ponad 50 tys. gości.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ szm/