Regulacja relacji między dyrektorem instytucji kultury a samorządem jest potrzebna, ale uważam, że nie wymaga to zapisów w aktach prawnych – powiedziała PAP w poniedziałek podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka.
Wiceminister wzięła udział w sympozjum w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Temat sympozjum, które odbyło się w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to „Organizacje niezależne i domy kultury – zadania i rozwiązania dedykowane”.
„Poświęciliśmy sporo czasu debacie dotyczącej relacji między organizatorem instytucji kultury, którym najczęściej jest samorząd a dyrektorem placówki. Jest to pole pewnej walki kompetencyjnej” - przyznała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
„Z jednej strony ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zapewnia instytucji kultury pewna autonomię. Z drugiej strony samorząd jest zobligowany do pewnych zadań, ale żeby je zrealizować wywiera niekiedy presję na dyrektorów instytucji kultury. Taka sytuacja rodzi konflikty, bo mamy do czynienia z autentyczną sprzecznością interesów, a nie ze złą wolą” - wyjaśniła.
Zwinogrodzka oznajmiła, że „regulacja relacji, w miarę precyzyjna, między organizatorem a dyrektorem, wydaje się potrzebna”. „Osobiście uważam, że nie wymaga to zapisów w aktach prawnych. Nie wierzę, że prawo jest w stanie wszystko uregulować” - dodała.
„Wraca postulat, aby ministerstwo kultury dawało wykładnię obowiązujących przepisów. Rozumiem to pragnienie, ale resort nie jest źródłem prawa. Wielcy artyści nie rodzą się na kamieniu, ale wyrastają w pewnej rzeczywistości i chcemy, aby była ona zarówno wielkim, jak i małym talentom jak najbardziej przyjazna” - oznajmiła wiceminister.
„Często dyrektorzy małych organizacji wskazują, że brakuje im pieniędzy. My też zdajemy sobie sprawę, że programy ministra są nie wystarczające w stosunku do skali potrzeb. To widać po relacji między wartością programów a wartością składanych wniosków. Pokrycie w stosunku do zgłaszanych wniosków jest ok. 10 proc. To za mało, aby móc dobrze rozdzielić dotacje” - dodała.
Kolejne spotkanie w ramach II cyklu spotkań Ogólnopolskiej Konferencji Kultury odbędzie się 29 listopada w Bydgoszczy i jego tematem jest „Artysta profesjonalny na rynku pracy – definicje, narzędzia, uprawnienia”. Następne sympozja będą miały miejsce 30 listopada i 1 grudnia w Olsztynie, 4 grudnia w Katowicach oraz 17 grudnia w Rzeszowie. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
mzb/ agz/