Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2018

Warszawa: Józef Kański odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Warszawa, 20.11.2018. Muzykolog Józef Kański odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” podczas uroczystości w siedzibie MKiDN. Fot. PAP/T. Gzell Warszawa, 20.11.2018. Muzykolog Józef Kański odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” podczas uroczystości w siedzibie MKiDN. Fot. PAP/T. Gzell

Krytyk muzyczny - to człowiek, który, jak ty, przyjacielu, obdarzony jest fenomenalnym gustem artystycznym, ale równocześnie posiada wiedzę - powiedział prof. Roman Lasocki w laudacji na cześć odznaczonego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” muzykologa i krytyka Józefa Kańskiego.

Najwyższe polskie odznaczenie przyznawane w dziedzinie kultury wręczyła Józefowi Kańskiemu we wtorek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

"Józef Kański to opera. No tak, chowaliśmy się wszyscy, drogi przyjacielu, na twoich wspaniałych, bezcennych dziełach. To były nadzwyczajne momenty, które pozwalały nam sięgnąć - z jednej strony przez twoją twórczość bezpośrednią, przez +Przewodnik+ wydawany tak wielokrotnie. Z drugiej strony to także setki recenzji" - powiedział w laudacji ku czci odznaczonego skrzypek prof. Roman Lasocki.

"A krytyk muzyczny - to człowiek, który, jak ty przyjacielu, obdarzony jest fenomenalnym gustem, smakiem artystycznym, ale równocześnie posiada wiedzę, doświadczenia i posługuje się punktami odniesienia" - podkreślił.

Prof. Lasocki przypomniał, że Kański przez ponad 20 lat "regularnie uprawiał zawód koncertującego artysty-pianisty". "Inaczej czyta się recenzję, której autorem jest człowiek wierzący i praktykujący" - wyjaśnił

Zwrócił uwagę, że w recenzjach muzycznych Józefa Kańskiego "nigdy nie było jadu".

"Józef Kański to temat rzeka dla wspaniałego biografa. Pewien jestem, że w niedługim czasie powstanie wspaniała biografia twojej działalności jako artysty, twojej działalności jako twórcy, który wskazywał nam najlepsze, najpiękniejsze drogi" - ocenił.

Muzykolog odbierając odznaczenie przyznał, że jest to dla niego "prawdziwa niespodzianka". "Tej złotej (Gloria Artis - PAP) się nie spodziewałem i nie wiem, czy na nią zasłużyłem" - powiedział Kański.

"Czuję się głęboko wzruszony także dlatego, że widzę tyle osób, które zechciało na tę skromną uroczystość przybyć; tylu znakomitych i dostojnych gości, a niektórzy nawet przyjechali z daleka. Jestem naprawdę wzruszony i łza mi się w oku kręci" - dodał.

Józef Kański (ur. 21 października 1928 r. w Warszawie) jest muzykologiem i krytykiem muzycznym. W latach 1946-48 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1948-54 na tej samej uczelni muzykologię. Później przez trzy lata (1948-50) studiował teorię i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a także fortepian. Dyplom uzyskał w 1955 r.

W latach 1953-79 Kański prowadził redakcję muzyki operowej w Polskim Radio. Od 1955 r. był stałym recenzentem "Trybuny Ludu". Od 1955 r. był członkiem Zarządu i Rady Naukowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od 1960 r. jest członkiem kolegium redakcyjnego "Ruchu Muzycznego", w którym publikuje artykuły i recenzje. W 1962 r. zaczął publikować w angielskim miesięczniku "Opera" teksty o działalności teatrów operowych w Polsce.

W latach 1976-78 prowadził w Akademii Muzycznej w Warszawie seminarium z krytyki muzycznej, a w latach 1979-81 i 1983-85 wykłady z historii teatru operowego.

Jest laureatem szeregu nagród i odznaczeń, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1974), odznaki "Zasłużony Działacz Kultury" (1975) i srebrnego medalu Gloria Artis (2007).

Opublikował m.in. "Przewodnik operowy", w którym zamieścił szkice o 200 dziełach operowych i dramatach muzycznych; tom "Mistrzowie sceny operowej". Jest też współautorem wielojęzycznego fotoalbumu "Chopin i jego ziemia". (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL