Kultura i sztuka po 1989 roku

08.03.2019

Wiesław Helak i Dawid Jung laureatami Nagrody Identitas

Źródło: www.arcana.pl Źródło: www.arcana.pl

Nagrodę Główną, statuetkę Identitas i sumę 40 000 zł, otrzymał Wiesław Helak za powieść „Nad Zbruczem”, a Nagrodę Specjalną, statuetkę Identitas i sumę 10 000 zł, wręczono Dawidowi Jungowi za tomik poetycki „Glosy”. Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek w FINA.

O werdykcie jury nagród Identitas poinformował w piątek PAP sekretarz Fundacji Identitas Krzysztof Wende.

Nagrodę Główną, statuetkę Identitas i sumę 40 000 zł przyznano Wiesławowi Helakowi za powieść "Nad Zbruczem" opublikowaną przez wydawnictwo Arcana, a Nagrodę Specjalną, statuetkę Identitas i sumę 10 000 zł otrzymał Dawid Jung za tomik poetycki "Glosy" wydany przez Gnieźnieńską Konfraternię Teatralną.

"+Nad Zbruczem+ Wiesława Helaka to nie tylko pożegnanie ze światem ziemiaństwa. Ta napisana krystalicznie pięknym językiem powieść zdaje się wpisywać się w klimat innych polskich książek, gdzie rzeki są kotwicą, a nawet symbolem, jak +Nad Niemnem+ Orzeszkowej czy +Nadberezyńcy+ Czarnyszewicza" - powiedział w swojej laudacji członek jury prof. Maciej Urbanowski.

Tom "Glosy" Dawida Junga to poezja dedykowana Gnieznu. Przewodnicząca jury, Renata Chołuj, wręczając nagrodę Dawidowi Jungowi, powiedziała, że "statuetka Identitas trafia do Poety – niejako - w podziękowaniu za kunszt poetycki i za tematy w tejże poezji podejmowane. Za wiersze organicznie związane z Gnieznem i artystami, po których śladach Poeta stąpa".

"Za tę desperacką niekiedy próbę ocalenia pamięci o przodkach, którzy tam właśnie żyli, kochali i mierzyli się ze Słowem" - podkreśliła.

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody Identitas odbyła się w czwartek w siedzibie Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (FINA).

Do Nagrody Identitas przyznawanej w tej edycji za książki wydane w 2017 r. nominowano pięciu autorów: Marka Cichockiego, za "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii" (wydawnictwo Teologia Polityczna), Wiesława Helaka, za "Nad Zbruczem" (wydawnictwo Arcana), Dawida Junga za "Glosy" (wydawnictwo Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna), Ewę Polak-Pałkiewicz za "Czego chcą od nas biedni Niemcy" (Oficyna Wydawnicza Volumen) oraz Monikę Śliwińską za "Wyspiański. Dopóki starczy życia" (wydawnictwo Iskry).

Nominowane książki i tomy poetyckie oceniło jury w składzie: przewodnicząca Renata Chołuj, Maciej Urbanowski, Krzysztof Masłoń i Paweł Lisicki.

Od 2014 r. Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie najlepszej polskiej książce, którą opublikowano w roku poprzednim. Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych znaleźli się m.in.: Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Polkowski, Krzysztof Koehler, Anna Janko, Kazimierz Orłoś i Mariusz Urbanek.

Więcej na www.identitas.pl (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL