Warsztaty orkiestrowe w 2016 r. i tournee w 2017 r. to najbliższe plany wschodnioeuropejskiej orkiestry młodzieżowej - poinformował we wtorek Instytut Adama Mickiewicza. I, Culture Orchestra obchodzi właśnie 5-lecie swego istnienia.
"Mieliśmy już pięć edycji, odbyło się 36 koncertów, odwiedziliśmy 24 miasta w 15 krajach a nasza publiczność to ponad 80 tys. osób" - powiedział podczas wtorkowej konferencji Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
I, CULTURE Orchestra (ICO) to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, który został powołany w 2011 r. przez Instytut Adama Mickiewicza.
Okrągła rocznica to znakomity moment do rozbudowania i wzbogacenia formuły ICO o serię klas mistrzowskich, dzięki którym muzycy będą mogli rozwijać kompetencje zawodowe oraz zdobyć dodatkowe doświadczenie przed przesłuchaniami do kolejnej edycji I, CULTURE Orchestra w 2017 roku. Pierwsza seria warsztatów rozpocznie się wiosną - zapowiedział dyr. Potoroczyn.
O tegorocznych warsztatach, które odbędą się w stolicach krajów partnerstwa wschodniego, Ewa Bogusz-Moore powiedziała PAP, że ich ideą jest rozwinięcie umiejętności młodych muzyków, jako muzyków orkiestrowych.
"W całej mojej czteroletniej pracy z orkiestrą, zauważyłam - mówiła Bogusz-Moore - że problemem nie są umiejętności poszczególnych muzyków, problemem jest przygotowanie się do konkretnego egzaminu - my to nazywamy przygotowaniem studiów orkiestrowych - gdy muzyk ma do zagrania kilka, tych najtrudniejszych taktów z całego utworu. To jest pewna umiejętność, którą trzeba nabyć. I kiedy muzycy mają opanowane perfekcyjnie najtrudniejsze fragmenty utworu, są w stanie zagrać bezbłędnie".
"Mam przekonanie - dodała menager orkiestry - że poświęcając ten rok pracy nad warsztatem przyszłych kandydatów do I, CULTURE Orchestra, budujemy most ku ich artystycznej przyszłości, z ogromną korzyścią dla ich profesjonalnego rozwoju oraz rozwoju całego zespołu".
Wśród wydarzeń zaplanowanych na przestrzeni całego roku, w najbliższych miesiącach zorganizowane będą warsztaty w: Tbilisi (14-16 marca), Mińsku (21-23 marca), Kiszyniowie (4-6 kwietnia), Kijowie (11-14 kwietnia), Baku (21-23 kwietnia) i Erywaniu (4-6 maja).
Warsztaty będą prowadzone przez członków prestiżowych europejskich orkiestr symfonicznych, m.in. London Symphony Orchestra czy Oslo Filharmonien.
I, CULTURE Orchestra w swojej pięcioletniej historii zagrała koncerty w najbardziej prestiżowych salach i na największych festiwalach muzycznych Europy, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, londyńskiej Royal Festival Hall, Teatro Real w Madrycie i Harpa Hall w Reykjaviku, a także w ramach Edinburgh International Festival, Santander Music Festival oraz Baltic Sea Festival.
I, CULTURE Orchestra towarzyszyła znakomitym solistom jak: Arabella Steinbacher, Agata Szymczewska, Alena Baeva, Peter Jablonski, Truls Mork, Khatia Buniatishvili, Johannes Moser, Alice Sara Ott, Simon Trpceski, Aleksander Gawryluk i Lisa Batiashvili.
Dyrektor Instytutu przypomniał też wyjątkowy koncert, który się odbył 24 sierpnia 2015 r. I,CULTURE Orchestra wystąpiła pod batutą dyrektora artystycznego ICO Kirilla Karabitsa w Kijowie w ramach obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.
"Koncert na Majdanie był kwintesencją naszego projektu, był tym, o czym opowiadamy, do czego dążymy" - mówiła na konferencji prasowej Ewa Bogusz-Moore, manager I, CULTURE Orchestra. - Kiedy orkiestra zagrała w dniu Niepodległości Ukrainy IX Symfonię Beethovena wszyscy na Majdanie płakali" - wspominała.
Kolejna trasa koncertowa I, CULTURE Orchestra planowana jest na 2017 rok. Więcej informacji na stronie: orchestra.culture.pl (PAP)
abe/ dym/