Wiktor Zborowski, Grażyna Wolszczak i Mateusz Kościukiewicz przeczytają fragmenty współczesnej prozy europejskiej podczas rozpoczynającej się w sobotę wieczorem Europejskiej Nocy Literatury. Tym razem przestrzenią literackich czytań będzie Przedmieście Oławskie.
Europejska Noc Literatury odbywa się we Wrocławiu już po raz siódmy. Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury w przestrzeni miejskiej przez znanych autorów i literatów.
W tym roku fragmenty prozy splatają się tematycznie, co wyraża hasło tegorocznej edycji „Obcy”. „Obcym można stać się z racji pochodzenia, wyznawanej religii, seksualnej orientacji, koloru skóry, języka, którym się włada” - wyjaśnił Michał Nogaś dziennikarz i kurator Europejskiej Nocy Literatury.
W dziesięciu lokalizacjach wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego będzie można wysłuchać fragmentów dziesięciu książek europejskich pisarzy.
W Muzeum Etnograficznym uczestnicy spotkania przedpremierowo będą mogli usłyszeć fragmenty książki „Historie dziwnych samotności” Marty Mazuś, które przeczyta Magdalena Kumorek, z kolei w ogrodzie Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec fragmenty powieści „Poza siebie” Sashy Marianny Salzmann przeczyta Zofia Wichłacz. Halina Rasiakówna zaprezentuje zaś "Mazel Tov” J.S. Margot - opowieść o życiu żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Belgii
Czytania odbędą się także w obecnych na Przedmieściu miejscach wyznań chrześcijańskich. W Kościele Chrześcijan Baptystów Justyna Sobolewska zaprezentuje tekst ze zbioru esejów Zadie Smith „Widzi mi się”, w którym brytyjska pisarka przygląda się temu, co stało się, kiedy Brytyjczycy powiedzieli „tak” wyjściu z Unii Europejskiej.
Z kolei w kaplicy Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP fragmenty opartej na faktach „Historii przemocy” Edouarda Louisa przeczyta Mateusz Kościukiewicz, a w auli Konwentu Bonifratrów Wiktor Zborowski zaprezentuje opowiadanie z nowego tomu Katalończyka Jaume Cabré, „Podróż zimowa”.
Tomasz Knapik w Szkole Podstawowej nr 2 zaprezentuje nową powieść Niklasa Orreniusa „Strzały w Kopenhadze”, opowiadającą o rysowniku Larsie Vilksie, który karykaturą Mahommeta ściągnął na Szwecję gniew społeczności muzułmańskiej, natomiast Michał Żurawski przeczyta fragment książki Arnona Grunberga „Tirza” w nowym centrum przedmiejskiej rewitalizacji, Przedpokoju H13.
Z kolei Dawid Ogrodnik fragmenty powieści „Nienawiść to połowa zemsty” Emiliosa Solomou przeczyta w dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana, a w Nowej Papierni Grażyna Wolszczak fragmenty najnowszej książki Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, poświęconej zagadnieniom rasizmu w Wielkiej Brytanii.
Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ hgt/