Kultura i sztuka po 1989 roku

09.06.2018

We Wrocławiu Europejska Noc Literatury

Wiktor Zborowski, Grażyna Wolszczak i Mateusz Kościukiewicz przeczytają fragmenty współczesnej prozy europejskiej podczas rozpoczynającej się w sobotę wieczorem Europejskiej Nocy Literatury. Tym razem przestrzenią literackich czytań będzie Przedmieście Oławskie.

Europejska Noc Literatury odbywa się we Wrocławiu już po raz siódmy. Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury w przestrzeni miejskiej przez znanych autorów i literatów.

W tym roku fragmenty prozy splatają się tematycznie, co wyraża hasło tegorocznej edycji „Obcy”. „Obcym można stać się z racji pochodzenia, wyznawanej religii, seksualnej orientacji, koloru skóry, języka, którym się włada” - wyjaśnił Michał Nogaś dziennikarz i kurator Europejskiej Nocy Literatury.

W dziesięciu lokalizacjach wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego będzie można wysłuchać fragmentów dziesięciu książek europejskich pisarzy.

W Muzeum Etnograficznym uczestnicy spotkania przedpremierowo będą mogli usłyszeć fragmenty książki „Historie dziwnych samotności” Marty Mazuś, które przeczyta Magdalena Kumorek, z kolei w ogrodzie Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec fragmenty powieści „Poza siebie” Sashy Marianny Salzmann przeczyta Zofia Wichłacz. Halina Rasiakówna zaprezentuje zaś "Mazel Tov” J.S. Margot - opowieść o życiu żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Belgii

Czytania odbędą się także w obecnych na Przedmieściu miejscach wyznań chrześcijańskich. W Kościele Chrześcijan Baptystów Justyna Sobolewska zaprezentuje tekst ze zbioru esejów Zadie Smith „Widzi mi się”, w którym brytyjska pisarka przygląda się temu, co stało się, kiedy Brytyjczycy powiedzieli „tak” wyjściu z Unii Europejskiej.

Z kolei w kaplicy Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP fragmenty opartej na faktach „Historii przemocy” Edouarda Louisa przeczyta Mateusz Kościukiewicz, a w auli Konwentu Bonifratrów Wiktor Zborowski zaprezentuje opowiadanie z nowego tomu Katalończyka Jaume Cabré, „Podróż zimowa”.

Tomasz Knapik w Szkole Podstawowej nr 2 zaprezentuje nową powieść Niklasa Orreniusa „Strzały w Kopenhadze”, opowiadającą o rysowniku Larsie Vilksie, który karykaturą Mahommeta ściągnął na Szwecję gniew społeczności muzułmańskiej, natomiast Michał Żurawski przeczyta fragment książki Arnona Grunberga „Tirza” w nowym centrum przedmiejskiej rewitalizacji, Przedpokoju H13.

Z kolei Dawid Ogrodnik fragmenty powieści „Nienawiść to połowa zemsty” Emiliosa Solomou przeczyta w dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana, a w Nowej Papierni Grażyna Wolszczak fragmenty najnowszej książki Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, poświęconej zagadnieniom rasizmu w Wielkiej Brytanii.

Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL