Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2019

We Wrocławiu rozpoczął się 16. Jazztopad Festival

Wspólnym koncertem amerykańskiego saksofonisty Charlesa Lloyda i orkiestry symfonicznej rozpoczął się w piątek w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu festiwal Jazztopad. Gośćmi festiwalu będą też m.in. Makaya McCraven, Nicole Mitchell, Shabaka Hutchings i Vijay Iyer.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznego festiwalu publiczność usłyszy pięć premierowych prawykonań.

Podczas inauguracji Jazztopadu związany z Wrocławiem Charles Lloyd wraz NFM Filharmonią Wrocławską prezentuje nową odsłonę projektu Wild Man Dance. Suita, zamówiona przed laty przez Jazztopad Festival, a następnie wydana przez prestiżowe wydawnictwo Blue Note, zostanie rozbudowana o nowe części i zabrzmi w aranżacji na orkiestrę symfoniczną.

Prapremierą na festiwalu będzie także wspólny występ Artifacts Trio, w skład którego wchodzą flecistka Nicole Mitchell, wiolonczelistka Tomeka Reid i perkusista Mike Reid z NFM Orkiestrą Leopoldinum. Oprócz tego, inny z zespołów Narodowego Forum Muzyki - Lutosławski Quartet połączy siły z Vincent Courtois Trio, a Danilo Perez wykona nowy utwór wraz ze swoim wielokulturowym zespołem Global Messengers.

Swoje nowe przedsięwzięcie przedstawi także Piotr Damasiewicz, którego formacja, po sześciu latach od wydania albumu „Alaman” wraca na rynek fonograficzny.

Jak co roku, jeden z festiwalowych dni będzie poświęcony muzyce jazzowej konkretnego kraju, którym w tym roku będzie Austria. Podczas tego wieczoru zagrają dwie formacje – Shake Stew i chuffDRONE.

Zaplanowano także koncert „Dzień medytacji”, w którym udział wezmą Ned Rothenberg i Sainkho Namtchylak.

Obok koncertów w Narodowym Forum Muzyki, odbędą się także kameralne występy we wrocławskich mieszkaniach, oraz spotkania z artystami. Wydarzenie potrwa do 24 listopada. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL