Kultura i sztuka po 1989 roku

22.03.2019

We Wrocławiu rozpoczął się 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej

Próba prasowa koncertu duńskiej grupy Between Music na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. 22.03.2019. Fot. PAP/M. Kulczyński Próba prasowa koncertu duńskiej grupy Between Music na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. 22.03.2019. Fot. PAP/M. Kulczyński

Koncertem 21 młodych artystów, którzy zakwalifikowali się do II etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki rozpoczęła się w piątek we Wrocławiu 40. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA).

Jedna z piosnek, którą mają wykonać uczestnicy konkursu powinna być autorstwa Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Leonarda Cohena, Serge’a Gainsbourga, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego lub pochodzić z repertuaru Edith Piaf.

Przed koncertem inaugurującym tegoroczny, jubileuszowy, PPA, w południe posadzono w okolicy Teatru Muzycznego Capitol jubileuszowe drzewka. Wszystkich drzew będzie 40 i zostaną one posadzone w trakcie PPA w rejonie Starego Miasta. Drzewka będą nosić tytuły przebojów wykonywanych przez lata historii PPA. To m.in. „Pamiętajcie o ogrodach”, „Ogrzej mnie”, „Hera, koka, hasz, LSD”, „Hambrrryda”, „Jeżeli kochać”, „W moim magicznym domu” i „Moja krew”.

W sobotę publiczność będzie miała okazję wysłuchać podwodnego koncertu duńskiej grupy Between Music. Artyści zaśpiewają i zagrają na specjalnie spreparowanych instrumentach, zanurzeni w akwariach. „To niezwykła, podwodna podróż i dowód na to, że pod wodą również można śpiewać” - powiedział dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak.

Również w sobotę odbędzie się spektakl francuskiej grupy „DJ set (sur) ecoute”. „To spektakl, który traktuje o poszukiwaniu kolejnych odsłon interpretacji dźwięków” - wyjaśnił Studniak. Jak podkreślają organizatorzy PPA, koncert francuskiej grupy to rodzaj wykładu o historii muzyki i jej odbioru.

W kolejny dniach publiczność PPA będzie miała okazję wysłuchać m.in. koncertu holenderskiej wokalistki i reżyser o irańskich korzeniach Sevdalizy. To będzie koncert z gościnnym udziałem polskiego pianisty jazzowego Leszka Możdżera.

Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu ma być „Cafe Tiger Lillies” w reżyserii Jerzego Lacha. Tu z tekstem Tadeusza Różewicza „Wyszedł z domu” zmierzy się brytyjska grupa The Tiger Lillies oraz polscy aktorzy.

W spektaklu „Puls”, zrealizowanym na podstawie tekstów Haliny Poświatowskiej wystąpią w nim m.in. Wojciech Waglewski, Paulina Przybysz i Renata Przemyk.

Podczas koncertu „Przybora na 102”, Magda Umer i kabaret Mumio wykonają najbardziej znane piosenki Kabaretu Starszych Panów. W programie znalazł się także spektakl „Wieloryb The Globe” w reżyserii Evy Rysovej. Tekst powstał z myślą o aktorze Krzysztofie Globiszu, który powraca do zdrowia po przebytym kilka lat temu udarze mózgu.

Koncert Galowy wyreżyseruje w tym roku Wojciech Kościelniak. Na galę zatytułowaną „Koniec” złoży się 18 utworów z kanonu piosenki aktorskiej w nietypowych interpretacjach - twórcy spróbują skłonić widzów do zastanowienia, czym jest tytułowy koniec i co się za nim kryje.

Na koniec przeglądu odbędzie się finał Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Będzie to składający się z dwóch części koncert. Pierwsza część, którą wyreżyseruje Martyna Majewska to występ laureatów Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Część druga to wyreżyserowany przez Marcina Libera spektakl „Out of the system” inspirowany filmem science-fiction „THX 1138” George’a Lucasa z 1971 roku.

Z okazji 40. jubileuszowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej odbędzie się szereg imprez towarzyszących - po Wrocławiu będzie wędrować orkiestra, która będzie wykonywać przeboje PPA z ostatnich 40 lat, obędą się też spotkania z artystami, którzy od lat są związani z przeglądem.

Organizatorem PPA jest wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL