Kultura i sztuka po 1989 roku

01.06.2018

We wtorek w Katowicach spektakl inspirowany twórczością Szymborskiej

14 wierszy Wisławy Szymborskiej w trzech językach – angielskim, francuskim i polskim – przedstawi w najbliższy wtorek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Open Heart Surgery Theatre. Spektakl pt. „Dlatego żyjemy” – „This Is Why We Live” był wcześniej prezentowany we Francji i w Kanadzie.

„Współpraca kanadyjskiej grupy teatralnej z francuskim Theatre de L’Enfumeraie zaowocowała interpretacją złożonego świata poezji polskiej noblistki w wyjątkowym wykonaniu dwóch aktorek i wiolonczelistki. Możemy podziwiać połączenie poezji z teatrem, muzyką na żywo oraz techniką kolażu” - wskazała Monika Wieczorek z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej.

Sami twórcy opisują spektakl jako kalejdoskop postaci, myśli, refleksji i wspomnień, który „przybliża publiczność do stanu zdumienia poety”. Poezję polskiej noblistki określają zaś jako badanie związków ludzkości z naturą, opowieść o ironii egzystencji i egzystencjalnym kwestionowaniu miejsca ludzi we wszechświecie.

Dotychczas spektakl w reżyserii Coleen MacPherson prezentowany był we Francji i Kanadzie. Po występie w Katowicach, artyści pokażą go Krakowie – 9 i 10 czerwca. W przyszłym roku przedstawienie będzie prezentowany w Stanach Zjednoczonych.

Wisława Szymborska (1923-2012) napisała około 350 wierszy. Jako poetka zadebiutowała w marcu 1945 r. wierszem "Szukam słowa", opublikowanym w dodatku "Dziennika Polskiego" pt. "Walka". Jej pierwszy tomik wierszy to "Dlatego żyjemy" (1952).

W 1996 r. Szymborska odebrała literacką Nagrodę Nobla "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Jak podkreślają krytycy literaccy, Szymborska była wirtuozem słowa. Zwięzłość i trafność jej obrazowania poetyckiego sprawiła, że wiersze noblistki należą do najpowszechniej znanych i najczęściej cytowanych.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL