Kultura i sztuka po 1989 roku

11.08.2018

Wiceminister kultury: dziedzictwo Kazimierza Karabasza nie zostanie zatracone

Odejście Kazimierza Karabasza to olbrzymia strata dla polskiej kultury; jestem pewien, że jego dziedzictwo nie zostanie zatracone - mówi PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Twórca polskiej szkoły dokumentu zmarł w wieku 88 lat.

Kazimierz Karabasz był klasykiem polskiego dokumentu filmowego, autorytetem w świecie dokumentalnego kina, twórcą tzw. polskiej szkoły dokumentu.

W ocenie wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, był on "wybitnym twórcą dokumentu, na którego filmach wychowały się całe pokolenia przyszłych dokumentalistów, a bez niego dokument nie wyglądałby tak jak dzisiaj". "Jestem przekonany, że jego szkoła będzie kontynuowana i dokument będzie się rozwijał, a jego dziedzictwo nie zostanie zatracone" - powiedział PAP Lewandowski.

Jak podkreślił wiceszef resortu kultury, odejście Karabasza "to olbrzymia strata dla polskiej kultury". "Ten miesiąc jest wyjątkowy, bo w ciągu ostatnich kilku dni odeszło wielu wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. Tym bardziej napawa nas to smutkiem" - dodał.

Do historii kina przeszła m.in. zrealizowana w latach 50. przez Kazimierza Karabasza tzw. czarna seria, czyli kilkanaście filmów dokumentalnych pokazujących wstydliwie skrywane fragmenty polskiej rzeczywistości tego okresu.

Karabasz zmarł w nocy z piątku na sobotę, w wieku 88 lat. (PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL