Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wystąpił do rady miasta z inicjatywą ogłoszenia roku 2021, Rokiem Bolesława Barbackiego. W przyszłym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci tego wybitnego nowosądeckiego malarza.
Jak przypomniał prezydent Nowego Sącza, uchwalenie Roku Bolesława Barbackiego byłoby formą uczczenia przez miasto nadchodzących rocznic związanych z tym zasłużonym nowosądeczaninem, wybitnym artystą malarzem i patriotą.
Handzel dodał, że jego pomysł wpisuje się w projekt nowosądeckiego fotografika Piotra Droździka, który przygotowuje album dotyczący artysty. Publikacja – zaznaczył jej autor – będzie zwierać fotografie najciekawszych i nieznanych dzieł Barbackiego, wykonane podczas poszukiwań w muzeach i zbiorach prywatnych w całej Polsce. Album ma być gotowy pod koniec stycznia.
Największą kolekcję prac Bolesława Barbackiego, liczącą ponad 60 pozycji posiada Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. To przede wszystkim obrazy olejne, a także rysunki.
Jak przypomina sądeckie muzeum, Bolesław Barbacki (1891–1941) był rodowitym nowosądeczaninem, który studiował na krakowskiej ASP w pracowni Teodora Axentowicza, a następnie swój warsztat doskonalił w Paryżu.
Po powrocie do kraju Barbacki zasłynął przede wszystkim jako świetny portrecista. W swoim malarstwie kładł nacisk na realistyczne oddanie cech osoby portretowanej i wyrażenie strony psychologicznej modela. Poza bardzo licznymi portretami, dominującymi w jego twórczości, artysta malował także pejzaże i obrazy religijne.
W okresie międzywojennym uznawany był za jednego z najlepszych portrecistów polskich i był kilkakrotnie nagradzany na tej dziedzinie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie, którego w 1938 r. został honorowym członkiem. Brał również udział w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych na terenie kraju.
Barbacki był społecznikiem, nauczycielem, propagatorem kultury oraz miłośnikiem teatru - była to jego druga, poza malarstwem, pasja życiowa. Zorganizował w Nowym Sączu amatorskie Towarzystwo Dramatyczne, w którym działał aktywnie do wybuchu II wojny światowej jako aktor, reżyser, scenograf i charakteryzator.
W 1941 r. był dwukrotnie aresztowany przez gestapo – zginął 21 sierpnia 1941 r. rozstrzelany przez niemieckich okupantów wraz z ponad 40 innymi mieszkańcami miasta w zbiorowej egzekucji w Biegonicach pod Nowym Sączem.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ itm/